Bitcoin İçin Ufukta Güzel Günler Var mı?

Bitcoin İçin Ufukta Güzel Günler Var mı?

Bu hafta, Bitcoin (BTC) fiyatı son bir ay içinde ilk kez 45.000 dolara yükseldi. Bu, olumsuz siyasi ve finansal piyasa haberlerinin ortasında 40.000 doların altına düştükten hemen sonra gerçekleşti. 13 Şubat itibariyle, kripto para birimi 41.500 $ seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin fiyatı önümüzdeki hafta 45.000 doların üzerine çıkabilir mi? Çıkamazsa, BTC‘nin pozitif ivme kazanması ne kadar sürer?

Bitcoin patlaması: Büyüme için zaman

Geçtiğimiz haftanın sonunda, Bitcoin 40.000 dolarlık bir yeniden test etme eğilimindeydi; ancak madeni paranın hala büyüme için zamana ihtiyacı var.

10 Şubat’ta ABD, ülkedeki enflasyonun yüksek seviyede kaldığını takip eden tüketici fiyat artışı istatistiklerini yayınladı.

Dolar enflasyonundaki artış ile kripto piyasası fiyatlarındaki artış arasındaki bağlantıyı daha önce birçok kez gördük. ABD Merkez Bankası‘nın varlık geri alım programını yakında sona erdirme planları ile birlikte yüksek enflasyon riskleri, yatırımcıları varlıkları korumanın ve fiyatların düşmesini önlemenin yollarını aramaya teşvik edebilir.

Bu nedenle, önümüzdeki iki hafta içinde BTC, 46.000 doları aşabilecek ve üzerinde bir yer edinebilecek. Öte yandan, borsa ciddi şekilde düşmeye devam ederse 40.000 dolar seviyesine kadar bir fiyat düşüşü olasılığı var.

Bekle ve gör pozisyonu

Şu anda, Bitcoin için ana direnç seviyesi 45.000 dolar işaretidir. 40.000 dolar aralığında verilen çok sayıda siparişe rağmen, kripto piyasası hisse senedi endeksleriyle yakından bağlantılı kaldığı ve jeopolitik risklere karşı çok hassas olduğu için birçok “ayı” bekle ve gör pozisyonu aldı.

Bitcoin için işlem haftası sonuçlarının önemi göz önüne alındığında, haftanın sonunda dijital varlık piyasası artan oynaklık bekleyebilir.

42.000$’ın altına yakın bir haftalık mum, düşüş eğilimi gösteren bir mum kalıbı oluşturacaktır. Bu, satıcıların 40.000 dolar seviyesini aşmasını önlemek için alıcıların birkaç hafta savunmaya geçmesi gerektiği anlamına geliyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de istikrarsız, hafta ortasında 44/100’den 54/100’e ve hafta sonu tekrar geri dönüş gösterdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Gary Gensler: Halkın Çıkarları İçin Kripto Borsalarıyla İç İçeyiz

Bitcoin Patlaması: Şubat’ta Değil

Kripto analisti Benjamin Cowen, en iyimser senaryoda Bitcoin’in üç haftadan önce büyümeye dönebileceğini tahmin etti. Böyle bir tahmin, tarihsel verilere dayanmaktadır. Gerçek şu ki, kripto para biriminin boğa piyasasının destek seviyesinin altına düştükten sonra değerini yeniden kazanması ortalama üç ila altı ay sürüyor. Bundan sonra, varlık genellikle büyümeye döner.

Boğa piyasası destek seviyesi, 20 haftalık basit hareketli ortalama (SMA) ve 21 haftalık üstel hareketli ortalamadan (EMA) oluşur. Şu anda boğa piyasası destek seviyesi 45.000-50.000 dolar aralığında.