Bitcoin Haberleri

Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik: FED Toplantısı Yaklaşıyor! Neler Olacak?

Bitcoin (BTC) fiyatı Eylül ayına olumsuz başladı ve Cuma günü yine 26.000 doların altına indi. Bununla birlikte, kritik bir on-chain gösterge, ABD merkezli balina yatırımcılarının artan yükseliş baskısını ortaya koyuyor. İşte detaylar…

Bitcoin için 19 Eylül önemli

ABD FED 19 Eylül’de yeni Faiz Oranlarını açıklayacak. Kıymetli para siyaseti toplantısına yalnızca 10 gün kala, ABD merkezli kurumsal firmalar son dakika Bitcoin (BTC) birikimi yapıyor üzere görünüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyecek mi?  Bir sonraki Fed toplantısı süratle yaklaşırken, on-chain hayati bir gösterge ABD’li kurumsal yatırımcıların alım baskısını artırdığını gösteriyor. CryptoQuant’ın Coinbase Premium Endeksi, Coinbase Pro ve Binance spot piyasalarındaki Bitcoin fiyatları ortasındaki yüzde farkını gösteriyor.

Binance global olarak ferdî spot piyasasına hakimken, Coinbase Pro büyük ölçüde ABD merkezli kurumsal firmalar ve yüksek net kıymetli tüccarlar tarafından domine edilmektedir. Hasebiyle, Premium Endeks kıymetlerinin müspet olması, ABD’li yatırımcıların Coinbase üzerindeki alım baskısının arttığına işaret ediyor. Üstteki grafik, 7 Eylül’de Coinbase Premium Endeksi’nin bu ay birinci kere olumlu bedellere ulaştığını gösteriyor. Fakat değişik bir formda, Coinbase endeksi en son 0,80’in üzerine çıktığında Mart 2023 civarındaydı. Bunu, o zamanki 2023 doruğu olan 30.500 dolara gerçek bir fiyat rallisi izledi.

BTC likiditesi yükseliyor

Bu optimist duruş, bu hafta Bitcoin spot piyasalarına akan likidite ile daha da güçlendi. Cryptoquant’a nazaran, Bitcoin Spot Süreç Hacmi 2 Eylül’den bu yana daima artarak neredeyse iki katına çıktı. Rakamsal olarak, 2 Eylül’deki BTC Spot Süreç Hacmi 14.230 BTC olarak gerçekleşti. Eylül 7’nin kapanışında, çeşitli kripto borsalarında toplam 32.632 BTC süreç gördü. Bu, bir hafta içinde Spot Piyasa hacimlerinde %130’luk bir artışı temsil ediyor. Tipik olarak, ayı piyasalarında kuşatılmış yatırımcılar durumlarını kapattıkça Spot Süreç hacimleri düşer.

Dolayısıyla, mevcut yatay fiyat hareketi sırasında artan BTC spot hacimleri, likiditenin ve yatırımcı ilgisinin piyasaya geri döndüğü manasına geliyor. Bu artan likidite, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki günlerde fiyatları sabit tutarken buyrukları verimli bir biçimde gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıyeten, tarihî data eğilimleri, son Bitcoin fiyat rallilerinden evvel ekseriyetle BTC Spot süreç hacimlerinde bir artış olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ABD merkezli balinaların alım baskısı ve BTC Spot süreç hacmindeki artış bir ortaya gelerek bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir.

28.000 dolarlık varsayım var

On-chain perspektiften bakıldığında, ABD merkezli balinalar önümüzdeki günlerde 28.000 dolara hakikat bir Bitcoin fiyat rallisini tetikleyebilir, Bu yükseliş duruşu, mevcut Bitcoin sahiplerinin satın alma fiyatı dağılımını gösteren Fiyat Etrafındaki Para Giriş / Çıkış bilgileri tarafından da doğrulanmaktadır. BTC 26.500 dolar mahzurunu aşarsa, boğaların 28.000 doları zorlamak için ivme kazanabileceğini gösteriyor.  Aşağıda gösterildiği üzere, 26.560 dolar azamî fiyattan 740 BTC satın alan 2,31 milyon adres şu anda büyük bir direnç oluşturuyor. Lakin ABD’li balinaların iyimserliği ağırlaşırsa, Bitcoin fiyat rallisi 28.000 dolara ulaşabilir.

Tersine, BTC fiyatı 24.500 doların altına düşerse ayılar denetimi ele geçirebilir. Bununla birlikte, aşağıda gösterildiği üzere, 654.000 adres asgarî 25.000 dolar fiyattan 253.000 BTC satın almıştır. Bu adresler, durumlarını kapatmak için uğraşlı teşebbüslerde bulunarak kıymetli bir dayanak sağlayabilir. Lakin bu dayanak düzeyi çökerse, BTC fiyatı sonunda 24.000 dolara gerçek düşebilir.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu