Bitcoin hash oranları artık 210 EH/s’nin üzerinde

Bitcoin hash oranları artık 210 EH/s’nin üzerinde

Glassnode verilerine göre Bitcoin hash oranları yeni bir zirveyi gördü. Analitik sağlayıcıya göre BTC ağı için ortalama yedi günlük hash oranı 215 EH/s’ye (saniyede exahashes) ulaştı. Kıdemli analist Dylan LeClair, 18 Şubat’ta bunu “çıldırmak” olarak nitelendirdi.

BTC Ortalama Hash Oranı: Glassnode/Twitter

Farklı platformlar hash oranlarını farklı ölçüyor, ancak Blockchain.com, ATH’nin 17 Şubat itibariyle 211 EH/s’lik bir zirvede olduğunu bildirdiğini doğruladı.

Çin’e gerek yok

Çin geçen yıl kripto madenciliğini kısıtladığında, ülke genelinde çiftlikler ve havuzlar kapatıldı ve bu da hash hızının yaklaşık 69 EH/s‘ye düşmesine neden oldu. 

O zamandan beri, bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 180 EH/s’nin üzerine çıkarak toparlandı ve yeni bir ağa geçti, bu da ağın artık güvenlik ve hash gücü dağıtımı açısından Çin’in hakim olduğu zamandan daha sağlıklı olduğu anlamına geliyor.  

Artık neredeyse tüm hash gücü Çin kıyılarını terk ettiğinden, diğer ülkeler Bitcoin madencilik operasyonları için sıcak hedefler olarak ortaya çıktı.

Cambridge Üniversitesi’nin madencilik haritası Ağustos 2021‘den bu yana güncellenmediğinden ve o zamandan beri çok şey değiştiğinden, hash oranlarının coğrafi dağılımını tespit etmek kolay değil. 

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin hash gücünde küresel lider olarak konumunu sağlamlaştırdığını varsaymak adil olur.