Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Hash Oranı 8 Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı

Sichuan madencileri faaliyetlerini durdururken Bitcoin'in hash oranı 91 EH/s'ye düşüyor.

Çin’in Bitcoin madencilerine yönelik baskısı ve kapatma emirleri nedeniyle BTC hash oranı Kasım ayının başından beri en düşük seviyelere düştü.

Bitcoin hash, BTC ağının işlemci gücünü ölçmek için kullanılan bir birimdir. Bitcoin hash oranı Mayıs ayı ortasındaki zirve seviyesinden bu yana %46 gerileme yaşadı. Bitinfocharts tarafından aktarılan verilere göre, Bitcoin hash oranı şu anda 91.2 EH/s olarak belirtildi.

Bu rakam altı haftadan kısa bir süre önce yayınlanan 171.4 EH/s‘nin neredeyse yarısı kadar. Bitinfocharts ek olarak madencilik karlılığında saniyede terahash başına günlük 0,449 dolarlık zirveden şu anki 0.226 dolar seviyelerine düştüğünü bildirdi.

BTC hash oranı 8 aydır hiç bu kadar düşük olmamıştı. En son 3 Kasım 2020‘de 90 EH/s‘nin altına düştüğü biliniyor. Daha yüksek bir hash oranı, madenciler arasında yeni blokları doğrulamak için daha fazla rekabet anlamına gelir.

Bunun yanında %51‘lik bir performans için gereken kaynak ölçeğini artırır ve böylece ağı daha güvenli hale getirir. Hash gücü ve madencilik karlılığındaki düşüş, Çinli yetkililerin ülke genelinde Bitcoin madencilik tesislerine yönelik artan baskılarından kaynaklanıyor.

Hafta sonu boyunca, Çin’in Sichuan eyaletindeki büyük madencilik havuzlarının kapatıldığına dair bilgiler yerel kaynaklar tarafından paylaşıldı.

18 Haziran’da, Sichuan’ın batı kesiminde yer alan Ya’an şehrindeki yetkililer, yerel Bitcoin madencilik operasyonlarının kapatılmasını emretti

2019‘un sonlarında CoinShares , Sichuan’ın küresel hash oranının yarısından fazlasına ev sahipliği yaptığını ve mevsimsel olarak bol hidroelektrik gücüyle madencileri cezbettiğini söyledi.

Kripto para uzmanları, Bitcoin hash oranındaki düşüşün madencilik şirketlerinin Çin’den ayrılmaya başladığına dair işaretler olduğunu bildirdi.

Kuzey Amerika, özellikle Teksas eyaleti, uygun mevzuat ve bol miktarda düşük maliyetli yenilenebilir enerji nedeniyle büyük madencilik göçü almaya başladı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu