Faydalı Bilgiler

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan BTC hakkında ne kadar şey biliyoruz? Hep birlikte bir göz atalım.

Kripto paralar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu teknoloji harikaları her geçen gün popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Kripto paraların atası olarak tabir edilen Bitcoin’in yeri ise çok daha ayrı diyebiliriz. Şimdi BTC hakkında bilmeniz gerekenleri yakından inceleyelim.

1) Bitcoin’in maksimum arzı aslında 21 milyon değil

Pek çok kişi Bitcoin’in dolaşımdaki maksimum arzının 21 milyon olduğunu düşünüyor. Ancak bu tam olarak böyle değildir. Gerçekte bu rakam 20,999,987.4769 BTC’dir. 21 milyon olarak belirtenlere de hak vermek gerek çünkü her defasında bu sayıyı telaffuz etmek kolay iş değil.

2) Satoshi’den daha küçük bir BTC birimi daha var

İnsanların birçoğu Satoshi’nin Bitcoin’deki en küçük birim olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değildir. 1 Satoshi, 0.0000000001 Bitcoin’e eşit fakat aslında Lightning Network’te kullanılan bundan daha küçük bir Bitcoin birimi daha mevcut. Bu da, Millisatoshi (msat) olarak adlandırılıyor. Millisatoshi, Satoshi’nin binde birine denk geliyor.

3) İlk Bitcoin musluğu ziyaretçi başına 5 BTC dağıtıyordu

Bitcoin muslukları, BTC’nin ilk ve orta dönemlerinde oldukça popülerdi. En başta bol bol dağıtım yapan bu musluklar son zamanlarda fazla ilgi çekmiyor. İlk BTC musluğu 2010 senesinin Haziran ayında Gavin Andresen tarafından yaratıldı. Bu musluk her bir kullanıcıya bedava 5 BTC veriyordu.

4) 500’den fazla altcoin Bitcoin’den türetildi

Bitcoin kripto para birimi, blok zinciri teknolojisini başarıyla uyguladı. Bu da diğer altcoinlere ilham verdi. 500‘den fazla altcoin direkt ya da dolaylı olarak Bitcoin’den gelmektedir. Bu nedenle BTC, kripto paraların atası olarak tabir ediliyor.

5) Satoshi Nakamoto 2016 yılında nobele aday gösterildi

Bitcoin kripto para biriminin gizemli mucidi “Satoshi Nakamoto“, ABD’li finans profesörü Bhagwan Chowdhry tarafından Nobel Ekonomi Ödülü’ne aday gösterildi. Bitcoin’in mucidi bu ödülü kazanamasa da gelecekte ortaya çıkarsa kazanması muhtemel görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu