Bitcoin, Fed’in Faiz Kararının Ardından 3 Bin Dolar Yükseldi

Bitcoin, Fed’in Faiz Kararının Ardından 3 Bin Dolar Yükseldi

Bugün, Bitcoin ve kripto para piyasasının büyük bir bölümü, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmeden tutma duyurularına olumlu bir tepki verdi. Kripto para birimleri hafta boyunca yaşadığı kayıpların bir kısmını geri aldı.

Yılsonu politikası, fiyat istikrarını sağlamaya odaklandı. Toplantıda finans ve kripto para piyasalarının iyimserlikle karşıladığı ekonominin olumlu evrimi vurgulandı:

“Aşılarda kaydedilen ilerleme ve güçlü politika desteğiyle, ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlenmeye devam ediyor. Genel mali koşullar, kısmen ekonomiyi ve ABD vatandaşlarının işletmelerine kredi akışını desteklemeye yönelik politika önlemlerini yansıtan bir destekleyici görevi görüyor.”

Fed ayrıca enflasyonla mücadele, tahvil alım programını sona erdirme ve istihdam yaratmaya odaklanma planlarını açıkladı.

Haber, analistler arasında karışık tepkilere neden oldu ve çok kısa vadede, yatırımcıların büyümeye devam etmek için kriz zamanlarında borç alabilecekleri piyasalara yeni bir soluk getirdi.

Fed’in duyurusu Bitcoin’in fiyatını artırmada büyük rol oynadı. Şu anda Bitcoin 49.000 doların biraz altında; ancak fiyatlar hala 50 bin dolar civarında bulunan 200 EMA’nın altında ve bu da orta vadeli bir yükseliş toparlanması hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu gösteriyor.

4 Aralık’taki çöküşten bu yana, Bitcoin 50 bin dolarlık engeli güçlü bir şekilde aşamadı ve nispeten yatay kaldı. BTC yaklaşık 46.500 ila 50.000 dolar arasında hareket etti.

Piyasa değerine göre ilk 100‘deki altcoinlerin çoğu, Bitcoin’in yukarı yönlü hareketini takip ederek günü yeşil mumlarla kapattı.