Bitcoin, FED Faiz Kararıyla Yükselişe Geçti

Bitcoin, FED Faiz Kararıyla Yükselişe Geçti

Bitcoin‘de etkilerinin gözlemlenmeye başlandığı toplantıda FED yetkilileri, Çarşamba günü (dün) faiz oranlarını değiştirmeyerek sıfır ile %0.25 arasında tutmaya karar verdiler.

Bitcoin Fiyatı Yükselişe Geçti

Bitcoin fiyatı haberlerin ardından %3.4 arttı ve borsalarda 49.000 doların üzerinde yeni bir gün içi yüksek seviyeye ulaştı. Bitcoin şimdi görünürde 52.000 $ direnç seviyesinde.

Kaynak: TradingView

Kaynak: TradingView

Yetkililer tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, FED tam istihdam sağlanana kadar sıfıra yakın faiz oranlarını sürdürecek. Bir basın toplantısında, Başkan Jerome Powell, işgücü piyasası kıtlığının daha ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu söyledi:

Ekonomi maksimum istihdama doğru hızla ilerliyor. Özellikle ek virüs dalgaları meydana gelirse, işgücü kıtlığının ne kadar süreceği belirsiz.

Politika yapıcıların medyan tahmini 2022’de üç faiz artırımı gösteriyor. 2023’te üç faiz artırımı daha bekleniyor.

Merkez bankası ayrıca tahvil alımını ayda 30 milyar dolar azalttı.

Piyasa gözlemcileri, devam eden enflasyon endişeleri nedeniyle FED’in ekonomik desteğini kararlı bir şekilde geri çekme kararına ilişkin sinyaller arıyordu. Merkez bankası, birçoğunun Mart ayında Bitcoin gibi varlıkların fiyatlarını artırdığına inandığı devasa teşvik programını aşamalı olarak kaldırma yolunda ilerliyor.

Özellikle FED, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey ve diğer uzmanlar tarafından enflasyonu tanımlamak için eleştirilen tartışmalı “geçici” kelimesini artık kullanmıyor.

Geçen hafta, tüketici fiyat endeksi fiyatların 1982’den bu yana en hızlı yükselişini gördü.

Powell, bu enflasyon seviyesinin fiyat istikrarı ile uyumlu olmadığını söylüyor.