Bitcoin El Salvador’da Kullanıma Alınırken, Honduras ve Guatemala CBDC’leri İnceliyor

Bitcoin El Salvador’da Kullanıma Alınırken, Honduras ve Guatemala CBDC’leri İnceliyor

İki Orta Amerika ülkesi Honduras ve Guatemala, ortak komşuları El Salvador’un Bitcoin’i (BTC ) benimsemesinden sonra çok farklı bir yol izliyorlar. 

Honduras merkez bankası başkanı Wilfredo Cerrato‘nun açıklamalarına göre, Honduras Merkez Bankası, yönetim kurulunun onayını takiben kendi dijital parasını çıkarmak için çalışma başlattı. 

Cerrato açıklamalarında bölgedeki en yüksek para otoritesi olan Consejo Monetario Centroamericano‘nun dijital para birimlerinin benimsenmesini ele alması gerektiğini söyledi.

Guatemala Merkez Bankası başkan yardımcısı Jose Alfredo Blanco da dijital para biriminin tıpkı itibari para birimi gibi Guatemala tarafından benimsenebileceğini söyledi.

Ancak merkez bankaları, hazırlık yapmadan yeni bir para birimi biçimini mevcut finansal sistemlerine entegre etmeye istekli değiller. 

Blanco, merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışacak komitenin sadece altı ay önce oluşturulduğunu ve soruşturma aşamasını tamamlamanın uzun zaman alacağını vurguladı.

Merkez bankası dijital para birimleri, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde ilgi kazanıyor. Nijerya’nın CBDC’si eNaira , ülkenin 61. Bağımsızlık Günü’nde 1 Ekim’de piyasaya sürülecek. 

Bunun yanında Ukrayna hükümeti de Ukrayna Ulusal Bankası’na dijital para birimi çıkarma yetkisi vererek CBDC planlarında hızla ilerlemeye başladı.