Bitcoin Dolandırıcılığına Bir Yenisi Daha Eklendi: ‘6 Milyon Dolarlık Vurgun!’

Bitcoin Dolandırıcılığına Bir Yenisi Daha Eklendi: ‘6 Milyon Dolarlık Vurgun!’

Bitcoin piramit şeması olduğu belirtilen bir sistem çöktü ve arkasındaki isim 6 milyon doların üzerinde yatırımcı fonuyla ortadan kayboldu.

Zimbabwe’nin The Sunday Mail gazetesine göre, CryptoShares piramit şemasının yaratıcısı Martin Mhlanga ortadan kayboldu ve Güney Afrika’da kayıtlı cep telefonu numarası kullanılamıyor.

Mhlanga, gerçekçi olmayan getiriler vaat eden WhatsApp grupları aracılığıyla yatırımcıları cezbettiği için CryptoShares’in bilinen bir fiziksel adresi de yok.

Yerel yayıncı NewsDay’e göre, kurbanlardan biri, yeni bir yatırımcıyı başarılı bir şekilde yönlendirirlerse 300 dolar kazanma şansı ile 30 dolarlık bir kayıt ücreti ödemek zorunda olduklarını söyledi

Bir kadın, Mhlanga’nın onlara en az 1.000 dolar yatırım yapanların bir ay sonra 2.000 dolarlık bir ödeme alacağını söylediğini ifade etti.

Mhlanga, yatırımcıların güvenini kazanmak için şirketin sosyal medya hesaplarında sahte yatırımcılardan sahte yorumlarda da oluşturdu.

Ağustos ayının sonlarında Mhlanga’nın kendisi ve WhatsApp grup yöneticileri ortadan kayboluncaya kadar ödemelerin yapılmadığı bildirildi. Sunday Mail’e konuşan bir kadının, parayı ikiye katlama umuduyla Mhlanga’ya toplam 95.000 dolar gönderdiği bildirildi.

Sisteme para kaptıranlar Whatsapp gruplarından pek çok ödeme kanıtının atıldığını dile getirdi. Mhlanga ve diğer iddia edilen suç ortaklarından ise hâlâ haber alınamıyor.