Bitcoin, Çarşamba Gününün Kazanımını FED Faiz Kararı Öncesinde Tersine Çevirdi

Bitcoin, Çarşamba Gününün Kazanımını FED Faiz Kararı Öncesinde Tersine Çevirdi

FED‘in 16:30’da açıklaması beklenen faiz kararı yaklaşırken Bitcoin rotayı tersine çevirdi.

CoinDesk verileri, Asya saatlerinde en büyük kripto para birimi Bitcoin’in 39.000 dolara düştüğünü ve ABD Başkanı Joe Biden‘in Çarşamba günkü kripto yürütme emriyle getirdiği %8’lik artışı neredeyse tersine çevirdiğini gösteriyor.

Kripto borsasında işlem gören fon uzmanı ve CEC Capital direktörü Laurent Kssis; “Piyasa, kaldıraç piyasalarına hâlâ hakim olan uzun tasfiyelerdeki Asya ticareti sırasında 04:30 civarında tekrar düştü. Bu tasfiyelerin yarattığı satış baskıları nedeniyle herhangi bir geri çekilme potansiyeli boş görünüyor.” dedi.

TradingView’e göre, euro-dolar döviz kuru (EUR/USD), önceki iki gün içinde yaklaşık 200 pips (genellikle fiyatın son ondalık basamağı) sıçradıktan sonra 1.1065 civarında yatay seyretti.

Tarihsel olarak, Federal Rezerv (FED) kripto piyasaları üzerinde en büyük etkiye sahipti ve ECB oranı kararlarının çok az veya hiç alakası yoktu. Ancak bir gözlemciye göre bugün açıklanacak karar çok önemli.

Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den bir volatilite traderı olan Griffin Ardern; “Şu anda Fed’in faiz artıracağını zaten biliyoruz, dolayısıyla ABD piyasası nasıl değişirse değişsin bu şey olacak. Şu anda en önemli etki Avrupa Merkez Bankası’nın bu haftaki şahinliği olabilir” dedi.

Ardern, “AMB’nin herhangi bir beklenmedik hareketi piyasada bir düşüşü tetikleyebilir” dedi.

ECB’nin para politikasına ilişkin kararını 10 Mart Perşembe günü (bugün) saat 15:45’de açıklaması planlanıyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, 16:30’da veya ECB’nin politika duyurusundan 45 dakika sonra bir basın toplantısı düzenleyecek.

Devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı‘nın Avrupa ekonomisini yüksek enflasyonla karakterize bir durgunluğa itmesi beklenirken, piyasalar son zamanlarda ECB’nin sıkılaşmasına ilişkin beklentileri azalttı.

Refinitiv verilerine göre, Çarşamba günü para piyasaları, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden önceki 30 baz puanlık artışa kıyasla Aralık ayında 15 baz puanın altında bir ECB faiz artışı fiyatlamışlardı.

DailyFX stratejisti Chris Vecchio‘ya göre, Avrupa’da yaklaşan likidite krizi tehdidi, ECB’nin erteleme politikasını sıkılaştırabilir.

“Rusya Merkez Bankası’na yönelik Avrupa ve ABD yaptırımlarının, Avrupa bankaları için öngörülebilir gelecekte devam eden bir likidite sıkışıklığına yol açması için sıfır olmayan bir şans var. Buna karşılık, bu, ECB yetkililerinin politikalarını sürdürmek için gerekçelendirmeleri gereken bahaneyi sağlıyor olabilir.”

FXStreet’e göre, çoğu yatırım bankası ECB’nin politika duruşunu değiştirmeden enflasyona karşı daha esnek bir duruş benimsemesini öngörüyor.

Traderlar ayrıca 16:30’da yayınlanacak olan Şubat ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini de izleyecekler. DailyFX stratejisti John Kicklighter; “Konsensüs tahmini, manşet okumasında %7,5’ten %7,8’e hızlanma için, riskin fiyatlarda daha da büyük bir artış olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Dostu Yoon Suk-yeol Güney Kore Başkanlık Yarışını Kazandı

Beklentilerde büyük bir düşüş, önümüzdeki hafta FED‘in 50 baz puanlık faiz artırımına ilişkin korkuları canlandırabilir ve belki de riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir. FED’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.