Bitcoin Haberleri

Bitcoin Bu Haberle Düştü! 5 Analist: Bu Seviyelere Hazırlanın!

Bitcoin, makro dataların gelmesi ve Mt. Gox ödemelerinin yaklaşmasıyla Aralık ayında FTX serpintisinden daha ziyadesiyle karşı karşıya. Analistler ve uzmanlar Bitcoin kestirimlerini ve görüşlerini paylaşıyor.

“Aylık 17.500 dolarlık kapanış en boğa sonuç”

Bitcoin, Bitstamp’ta 17.072 dolarlık doruklar gördü. Lakin BTC yeniden de desteklemek için tepeleri çeviremedi. Basın vaktinde, Bitcoin 16.900 dolar civarında süreç görüyordu. Analistlere nazaran, 17.000 dolar, boğaların geri alması gereken değerli bir aralığı işaret ediyor. Hasebiyle, bu gerçekleşene kadar statüko devam edecek. Tanınan analist Cheds, tepelerde bir short’lama olduğunu söyleyerek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

BTC boğaları, birinci karşı trend S/R dönüşü olarak 16,8 bini tutmak istiyor. Aşağıya geri dönmek küçük bir yükselişi temsil ediyor.

Aylık mum kapanışına saatler kala, piyasalar volatilitenin başlamasını ve 27 Kasım haftalık kapanışını izleyen kayıpların şimdiden silinmesini bekliyor. Analist Credible Crypto, bir Twitter paylaşımının bir kısmında, şunları kaydediyor:

Burada muhtemel en yüksek yükseliş için 17,5 bin dolar üzerinde bir aylık kapanış arıyorum. Bu nokta, Haziran’ın en düşük düzeyi.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Credible Crypto / Twitter

Bitcoin fiyatı “risk olayları” yığını

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC, Kasım ayı için yaklaşık %17,5 düştü. Bununla birlikte, Aralık ayına ait beklentileri tahlil eden ticaret firması QCP Capital, Bitcoin holder’larının not alması için birkaç ‘risk olayını’ özetledi. Bunlar, ABD milletvekillerinin FTX fiyaskosuna ait birinci duruşmasına denk gelen 13 Aralık tarihli ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgileri biçiminde geldi.

Ertesi gün Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) enflasyon beklentilerini ve siyasetini özetleyecek. Crypto Circular haber bülteninde şu yorumu yapıyor

Dolayısıyla, endişe dolu bir piyasada tek seferlik daha fazla şokun bu kadar yakın gelmeyebileceğine inanıyoruz. Fakat birçok kişi likiditeyi artırmak için daima olarak varlıklarını satmak zorunda kalıyor. Bu yüzden, kripto piyasasında devam eden bir deflasyonun önümüzdeki yıl da devam edeceğin, düşünüyoruz… Bitcoin fiyat oynaklığı için ekstra potansiyel bir katalizör, feshedilmiş borsa Mt Gox’un Ocak ayı için planlanan alacaklılarına yapılan geri ödemelerin aracılığıyla gelecek.

“Analist Bitcoin’deki sıçramanın devam etmesini beklemiyor

Coin Metrics’e nazaran Bitcoin, iki hafta içinde birinci kere 17.000 dolar düzeyini geçti. Böylelikle 8 Kasım’dan bu yana 17.075 dolarda en yüksek düzeyini gördü. Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve memleketler arası lider yardımcısı Vijay Ayyar, daha yüksek hareketin muhtemelen ‘aşırı kaldıraçlı short pozisyonların’ bir sonucu olduğunu söylüyor.

Bir varlığı short’layan kişi, o varlığın bir kısmını ödünç alır, daha yüksek bir fiyattan satar. Daha sonra daha düşük bir fiyattan geri alır. Böylelikle, bundan elde edilen karı bankalara aktarır. Short, bir trader’ın varlığı daha düşük bir fiyattan geri satın almasıdır. Bu da o varlığın fiyatının yükselmesine neden olur. Ayyar, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin fiyatı 17.000 dolarda ‘direnci’ gördü ve muhtemelen oradan daha da düşecek. Bu yalnızca bir düşüş yine testiydi.

Avrupa Merkez Bankası’na nazaran Bitcoin ilgisizlik yolunda

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Bitcoin’e sert tenkitler geldi. Banka, kripto para ünitesinin ilgisizlik yolunda’ olduğunu söylüyor. ECB Genel Müdürü Ulrich Bindseil ve Analist Jürgen Schaff, “Bitcoin’in son duruşu” başlıklı yazılarında şu değerlendirmeye yer verdiler:

Bitcoin, yeni doruklara giden yolda bir soluklanma sinyali veriyor. Bununla birlikte, büyük olasılıkla, ilgisizliğe giden yoldan evvelki yapay olarak teşvik edilen son bir nefesti. Bunu, FTX iflas edip Bitcoin fiyatını 16.000 doların çok altına göndermeden evvel zati öngörmek mümkündü.

“Bitcoin’in piyasa kıymeti büsbütün spekülasyona dayalı”

Bindseil ve Schaff, Bitcoin’in bir yatırım kalıbına uymadığını söylüyorlar. Ayrıyeten, bir ödeme aracı olarak da uygun olmadığını kaydediyorlar. Bu doğrultuda, görüşlerini ise şu formda açıklıyorlar:

Bitcoin’in kavramsal tasarımı ve teknolojik eksiklikleri, onu bir ödeme aracı olarak sorgulanabilir kılıyor. Gerçek Bitcoin süreçleri hantal, yavaş ve kıymetli. Bitcoin, yasal gerçek dünya süreçleri için hiçbir vakit kıymetli ölçüde kullanılmadı. Bitcoin ayrıyeten bir yatırım olarak uygun değil. Nakit akışı (gayrimenkul gibi) yahut temettü (hisse senetleri gibi) yaratmıyor. Üretken olarak kullanılamaz (meta gibi) yahut toplumsal yarar sağlamaz (altın gibi). Bitcoin’in piyasa pahası bu nedenle büsbütün spekülasyona dayalı.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu