Bitcoin (BTC) Hashrate Yeni ATH Basıyor

Bitcoin (BTC) Hashrate Yeni ATH Basıyor

Bitcoin (BTC) ağı, madencilere yönelik Çin baskısından tamamen kurtulmuş gibi görünüyor

Bitcoin (BTC) ağının net hash oranı, yani ağda aktif olan tüm madencilik ekipmanları tarafından hesaplanan toplam hash sayısı, yine bir ATH yazdırdı; ama bu seferki özel…

Çin Bitcoin madenciliği yasağını kaldırdı mı?

10 Aralık 2021’de (dün), BTC ağı net hash oranında beklenmedik bir artış kaydetti. BTC tarihinde ilk kez bu gösterge 181 EH/s’yi aştı.

Kısacası şu ki BTC hash 190 EH/s’ye vurdu. Böylece, Mayıs 2021’de bu alandaki üstünlüğünü sona erdiren Çin’deki kripto madenciliği yasağının arifesinde kaydedilen seviyeleri aştı.

Temmuz 2021’in başlarında, BTC hash oranı, birkaç ayın en düşük seviyesi olan 84 EH/s’ye ulaştı. Amiral gemisi kripto para biriminin tarihinin en tehlikeli saldırısından tamamen kurtulması beş ay sürdü.

Çin 2021’de bir dizi agresif Bitcoin karşıtı önlemi uygulamaya koydu. Çin, BTC madenciliğini yasakladıktan sonra, kripto ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı ilan etti ve bankaların bunlarla etkileşime girmesini engelledi.

Çin gerçekten Bitcoin madenciliğini durdurdu mu?

Madencilerin çoğu ve bazı kripto merkezli şirketler denizaşırı ülkelere taşındı; Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan, Moğolistan ve Rusya Federasyonu ilk sıralarda yer aldı.

Bununla birlikte, ABD “mültecilerin” büyük çoğunluğunu kendine çekerken, diğer ülkeler BTC madenciliği işi için net düzenleyici çerçevelerle geride kaldı.

Çin’de bile bazı madenciler operasyonlarını gizlice sürdürdüler. Ayrıca, yakın zamanda Çin, gerçek dünyada kullanım için blok zinciri tabanlı bir ürün olan VeChain’i resmi olarak onayladı.