Faydalı BilgilerHaberler

Kripto Para Balinaları Nedir? Piyasayı Nasıl Etkiler?

Kripto para okyanusunun büyük oyuncuları olan balinalar nedir? Bir göz atın.

Kripto para birimleri 10 seneyi aşkın süredir hayatımızda yer alıyor. BTC’de ki ani yükseliş ve düşüşlerde ”Balina” kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, kripto para balinaları nedir? Hep birlikte bir göz atalım.

Balina terimi, büyük miktarda kripto para varlıklarını kullanarak piyasanın seyrini değiştirebilen kişi ya da grupları ifade etmektedir. Dijital varlıkları bir okyanus olarak kabul edersek balinalar bu okyanusun içerisindeki en büyük oyunculardır diyebiliriz.

Artık kripto para piyasasındaki trend, küçük yatırımcıların kazanç elde edebilmek için dev oyuncuların yarattığı dalgaları gözlemesi üzerine kurulu.

Kripto para balinaları genellikle Bitcoin yerine daha küçük hacimli altcoinleri hedef alırlar. Bitcoin’in gizli mucidi Satoshi Nakamoto, 1 milyon adet BTC’e sahip olduğu için en büyük balina olarak kabul ediliyor.

Balina kavramını özetleyecek olursak elinde çok fazla kripto para bulunduran ya da büyük miktarlarda alım satım yapan kişi ya da gruplardır diyebiliriz.

Kripto para balinalarının tespiti

Özellikle küçük yatırımcılar için balinaların ne zaman alıp sattığını bilmek son derece önemlidir. Bu alanda yanlış bir karar vermek büyük kayıplara sebep olabilir.

Piyasa trendleri dikkatli bir şekilde gözlemlenmelidir. Son dönemlerde bu büyük yatırımcıları saptayabilmek için pek çok program geliştirilmeye başlandı

Her ne olursa olsun programların bir kesinliği yok. Kripto para piyasasını daha iyi kavramak için programlardan ziyade manuel olarak analiz yapmanız önerilir.

Balina satışları nasıl tespit edilir?

Eğer piyasada ”Ayı Balina” varsa bu küçük yatırımcılar için son derece riskli olabilir. Çünkü büyük miktardaki varlıkları ellerinden çıkararak fiyatları aşağı çekebilirler.

Kripto para piyasasında analiz yaparken eğer bir satın alma emri hızlı bir şekilde kaybolmaya başlarsa, bu durum o coinin düşeceğinin bir işareti olabilir.

Örnek verecek olursak; alış emirlerinde birkaç tane büyük emir olduğunu ve belirli bir süre sonra ortadan kaybolduklarını varsayalım. Böyle bir durumda büyük bir satış emrine karşı mutlaka dikkatli olunması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu