Bitcoin Ayı Sinyali: Hash Oranı Son 24 Saatte %20’nin Üzerinde Düştü

Bitcoin Ayı Sinyali: Hash Oranı Son 24 Saatte %20’nin Üzerinde Düştü

Zincir üstü veriler, Bitcoin hash oranının son 24 saat içinde %20’den fazla düştüğünü gösteriyor, bu kripto için düşüş olabileceğinin bir işareti.

Bitcoin Hash Oranı Dün %20’nin Üzerinde Düştü

Bir CryptoQuant gönderisinin de belirttiği gibi, BTC madenciliği hash oranı son 24 saat içinde ciddi şekilde düştü. Böyle bir eğilim genellikle madeni paranın fiyatı için aşağı yönlü olmaktadır.

“Madencilik hash oranı”, Bitcoin blok zinciri ağına bağlı toplam bilgi işlem gücü miktarını gösteren bir göstergedir.

“Mining” olarak adlandırılan BTC ağındaki doğrulama düğümleri, bir sonraki işlemi kimin yapacağına karar vermek adına birbirleriyle rekabet edebilmek için yüksek miktarda bilgi işlem gücü gerektirir.

Bu nedenle, Bitcoin hash gücünün yüksek bir değeri, hızlı ve verimli ağ performansı ile sonuçlanabilir. Ayrıca, yüksek hashrate değerleri genellikle ağa bağlı çok sayıda düğüm olduğu anlamına gelir. Bu, ağın daha iyi dağıtılmasına ve dolayısıyla genel güvenliğin daha iyi olmasına yol açar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: “YEŞİL” Bitcoin Madencileri İklim Krizini Tetikleyebilir

Öte yandan, düşük bir hashrate değeri, ağın kötü performansına neden olabilir. Daha merkezi olması nedeniyle güvenliği de daha düşük olacaktır.

Geçtiğimiz yıl boyunca Bitcoin hash gücünün değerindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Göstergenin değeri bugün keskin bir şekilde düşmüş gibi görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Göstergenin değeri bugün keskin bir şekilde düşmüş gibi görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin hash oranı yalnızca son 24 saat içinde yaklaşık %20 değer kaybetti.

Hash oranındaki bu düşüş, göstergenin Çin’in madencilik kısıtlamalarından tamamen kurtulmasından ve tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Tarihsel olarak, yüksek hash gücü değerleri yükseliş trendleriyle ilişkilendirilmiştir, çünkü bu tür değerler şu anda Bitcoin ağında madencilik yapmanın karlı olduğunu ve daha fazla madencinin ilgisini çektiğini ima etmektedir.

Dolayısıyla, şimdiki gibi bir düşüş, bazı madencilerin tesislerini işletmesinin artık mümkün olmadığı anlamına gelir ve bu nedenle, faaliyetlerini durdurmayı seçebilirler.

Bu derece hızlı bir şekilde çevrimdışı olan Bitcoin madencileri, uzun vadede kripto para biriminin fiyatı için düşüş eğilimine girebilir.

BTC Fiyatı

Yazım sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %6 düşüşle 46 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, madeni para %22 değer kaybı yaşadı.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC fiyatı son yirmi dört saat içinde düşmüş gibi görünüyor | Kaynak: TradingView'de BTCUSD

BTC fiyatı son yirmi dört saat içinde düşmüş gibi görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD