Bitcoin Alıcı Al/Sat Oranı, BTC Yükselirken “Al” Sinyali Veriyor

Bitcoin Alıcı Al/Sat Oranı, BTC Yükselirken “Al” Sinyali Veriyor

Zincir üstü veriler, Bitcoin alıcısı alım/satım oranının, kripto fiyatı yükselmeye başladığından beri bir “al” sinyali verdiğini gösteriyor.

Bitcoin alıcı alış satış oranı, şimdi satın almak için iyi bir zaman olabileceğini gösteriyor

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından açıklandığı gibi, alıcı alım satım oranı metrikleri, piyasada uygun giriş ve çıkış noktaları bulmak için kullanılabilir.

“Bitcoin alıcı alım hacmi”, sürekli takaslarda alıcılar tarafından doldurulan alım emirlerinin hacmini ölçen bir göstergedir. Benzer şekilde, “alıcı satış hacmi”, satış emirlerinin miktarını ölçer.

“Alıcı alım oranı” (veya onun satış karşılığı), alım hacmi ile kalıcı takaslardaki toplam hacim arasındaki oran olarak tanımlanır.

Alıcı satın alma oranının değeri yükseldiğinde, alıcıların şu anda daha yüksek bir fiyattan para almaya istekli oldukları anlamına gelir. Böyle bir eğilim, satın alma baskısının şu anda satış baskısından daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, alıcı satış oranının yükselmesi, piyasada daha düşüş eğilimine doğru bir kaymaya işaret edecektir.

Şimdi, bu göstergelerde son birkaç yıldaki eğilimi gösteren bir grafiğe bakalım:

Alıcı alış oranı son zamanlarda 0,52 işaretini geçmiş görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Alıcı alış oranı son zamanlarda 0,52 işaretini geçmiş görünüyor | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, quant önemli trend dönemlerini işaretlemiştir. Alıcı alım oranı 0,52 seviyesinin üzerine çıktığında, Bitcoin için bir alım noktası sinyali verilmiş gibi görünüyor.

Öte yandan, benzer değerlere dokunan alıcı satış oranı, tarihsel olarak kripto için bir satış noktası gösterdi.

Alıcı satın alma oranının değeri son zamanlarda 0,52 işaretini geçti gibi görünüyor, bu da şu anda Bitcoin için ideal bir satın alma fırsatı olabileceğini düşündürüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Bağışları, Rusya Sınırındaki Gerginlikler Arasında Ukrayna’ya Akıyor

Bitcoin (BTC) Fiyatı

Yazım sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %12 artışla 43,3 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %4 kazanç elde etti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

BTC fiyatı geçen hafta keskin bir yükseliş gösterdi | Kaynak: TradingView'de BTCUSD

BTC fiyatı geçen hafta keskin bir yükseliş gösterdi | Kaynak: TradingView’de BTCUSD

Uzun bir aşağı yönlü hareket döneminden sonra, Bitcoin nihayet geçen hafta boyunca sabit bir yükseliş trendi yaşadı. Günün erken saatlerinde, kripto paranın fiyatı mevcut seviyelere düşmeden önce kısa bir süre 45 bin doların üzerine çıktı.

Bu eğilimin devam edip etmeyeceği veya sadece bir boğa tuzağı olup olmadığı şu anda belli değil. Bununla birlikte, alıcı satın alma oranı dikkate alınması gereken bir şeyse, madalyonun sonucu yükseliş olabilir.