Bitcoin ağının karbon emisyonu Çin yasağından sonra %17 arttı

Bitcoin ağının karbon emisyonu Çin yasağından sonra %17 arttı

Bitcoin ağının PoW madenciliği konsensüsü, uzun süredir çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) tartışmalarının konusu olmuştur. 

Bilimsel dergi Joules’te yayınlanan “Bitcoin’in karbon ayak izini yeniden ziyaret etmek” başlıklı yeni bir araştırma raporu, Çin kripto madenciliği yasağının Bitcoin ağının karbon ayak izindeki azalmaya katkıda bulunmayabileceğini vurguladı. 

Çin, Mayıs 2021’den önce Bitcoin madencileri için birincil merkezdi ve toplam Bitcoin ağı hash gücünün %60‘ından fazlasını oluşturuyordu. 

Ancak, hükümet tarafından uygulanan genel yasak, madencilik çiftliklerinin çoğunun ülke dışına göç etmesine neden oldu. Çin’in BTC madenciliği hash gücü payı, madencilerin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kazakistan’a taşınmasıyla Mayıs ayında %60‘ın üzerindeyken Ağustos ayında sıfıra yaklaştı.

Yeni araştırma raporu, BTC madenciliğine güç sağlamak için kullanılan yenilenebilir enerji miktarının geçen Ağustos ayından bu yana %42‘den yaklaşık %25‘e düştüğünü vurguladı.

Bitcoin Madenciliği için En İyi Elektrik Kaynakları Kaynak: Joule

Çalışma, BTC ağının karbon emisyonlarını hesaplamak için madencilik operasyonlarına güç sağlayan elektrik kaynağını izledi ve en iyi kripto blok zincirinin yılda 65 megaton karbondioksit saldığını buldu. Çalışma, Çin’deki madencilerin bugün en iyi madencilik ülkelerinin çoğundan daha yenilenebilir enerji odaklı oldukları sonucuna vardı.

Raporun yazarlarından Alex de Vries, şunları söyledi:

“Çalışma genel olarak Bitcoin madenciliğinin geçen yılki Çin madenciliği baskısından sonra nasıl daha da kirlendiğini vurguluyor. Daha önce buraya erişimi olan hidroelektrik madencilerinin çoğu, şimdi (ABD’de) doğal gazla değiştirildi. Bunun da ötesinde, Kazakistan’daki kömüre dayalı elektrik de Çin’deki kömüre dayalı elektriğe göre daha kirli.”

Joule dergisi çalışması, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor liderliğindeki Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından öne sürülen ve Bitcoin ağının %66‘ya kadar sürdürülebilir enerji kullandığını iddia eden bir raporla daha da çelişiyor.