Bitcoin ağının hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 EH/s’ye ulaştı

Bitcoin ağının hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 EH/s’ye ulaştı

Bitcoin ( BTC ) ağı, 12 Şubat 2022 itibariyle tüm zamanların en yüksek değeri olan 248.11 milyon TH/s ile yeni bir hash oranı kaydetti.

Bunun yanında büyüyen bir küresel BTC madencileri ağı aracılığıyla merkezi olmayan ekosistemi daha da fazla güvence altına aldı.

Hash oranı, bir madencinin bilgisayar ekipmanının bir işlemi onaylamak için ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücüyle ilişkilidir. BTC’nin hash oranındaki son artış, saldırılara karşı daha fazla güvenlik sağlıyor.

Geçen yıl boyunca Bitcoin hash oranı. Kaynak: YCharts

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi, ağ hash oranı sadece bir günde %31,69 artarak 188,40 EH/s’den 248,11 EH/s’ye yükseldi. Ayrıca, Bitcoin ağının hash oranı seviyeleri geçen yıla göre %54,33 arttı.

Son bir aydaki Bitcoin hash oranı. Kaynak: YCharts

Daha önce, Çin’in kripto madenciliği ve ticaretine yönelik kapsamlı yasağı, Asya ülkesi Haziran 2021’e kadar toplam Bitcoin madenciliği hash oranının %34,25‘ine  katkıda bulunduğundan, Bitcoin ağının güvenliği konusunda endişelere yol açmıştı.

Madenciler sonunda diğer kripto dostu ülkelere sığınırken, Bitcoin ağı keskin bir iyileşme gördü.

Ülkelere göre Bitcoin madenciliği. Kaynak: ccaf.io

Şu anda, ABD’de ikamet eden madenciler, Bitcoin ağının küresel hash oranı açısından en yüksek katkıyı %35,4 ile sağlıyor.