Bitcoin, 2021’de PayPal’dan %62 Daha Fazla İşlem Gerçekleştirdi

Bitcoin, 2021’de PayPal’dan %62 Daha Fazla İşlem Gerçekleştirdi

Bitcoin, 2021’de PayPal’dan dolar değeri olarak %62 daha fazla işlem gerçekleştirdiğinden, daha fazla benimsenme ve büyüme belirtisi gösteriyor.

Yeni bilgiler, eleştirmenler Bitcoin’in küresel bir ödeme düzeyi için uygulanabilirliğini tartışmaya devam ederken gelmeye başladı.

Veriler, 23 Kasım’da Bitcoin ile ödeme devi Mastercard ve Visa’yı karşılaştıran bir rapor yayınlayan Blockdata tarafından açıklandı.

2021’de, Bitcoin ağında her çeyrekte yaklaşık 489 milyar dolarlık işlem yapıldı. PayPal, her çeyrekte 302 milyar dolar işlem yaparken, Mastercard ve Visa, çeyrekte 1,8 trilyon dolar ve 3,2 trilyon dolar ile önemli ölçüde öndeydi.

Dolayısıyla, Bitcoin’in Mastercard ve Visa için bir tehdit haline gelmeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol olduğu belirtildi.

Ne de olsa, bitcoin, bir avuç cypherpunks ve meraklısıyla başlayarak, yalnızca 12 yıllık bir varoluşun ardından mevcut benimsenme düzeyine ulaştı.

Blockdata, Bitcoin’i farklı kullanım durumlarına sahip teknolojiler olarak gördüğü Mastercard ve Visa ile karşılaştırmaya daha fazla odaklanıyor. Bitcoin ağı bir “tasarruf teknolojisi” iken, diğerlerini “harcama teknolojileri” olarak etiketliyor.

Bu amaçla, Bitcoin’i iki yerleşik ödeme ağındaki işleme seviyelerine getirmeye yardımcı olabilecek birkaç faktöre dikkat çekiyor. 

Bunlar işlem sayısı, işlem başına ortalama BTC miktarı ve Bitcoin’in fiyatıdır. Ancak elbette en önemli olan bitcoin ağının onu rekabetçi kılacak bu kadar büyük hacimli işlemlerle başa çıkıp çıkamayacağıdır.