BIST şirketlerinden güncel haberler: VESTL, ALFAS, KOZAL, BRKVY, HALKB

BIST şirketlerinden güncel haberler: VESTL, ALFAS, KOZAL, BRKVY, HALKB

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin, gün içindeki bildirimlerinden bir haber özeti derledik.

Vestel Elektronik Manisa OSB’deki varlığını Vestel Beyaz Eşya)’ya devretti

Vestel Beyaz Eşya, hakim ortağı Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin aktifindeki ve hala kiracı sıfatıyla kullanmakta olduğu Manisa OSB’deki arsa ile arsa üzerinde yer alan binanın, değerleme raporlarında tespit edilen pahaların ortalaması olan 674.000.000 TL (KDV hariç) bedel üzerinden, satış yoluyla periyot alınmasına ve satış bedelinin peşin olarak ödenmesine karar verdi.

 Koza Altın, Kompleks Cevher Madeni Açık Ocak İşletmesi Projesi ile ilgili ÇED Sürecini başlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Tesir Değerlendirmesi, Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlanan ilana nazaran Gümüşhane’nin Kürtün ilçesindeki  Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kompleks Cevher Madeni Açık Ocak İşletmesi Projesi ile ilgili olarak Çevresel Tesir Değerlendirmesi Yönetmeliği doğrultusunda projeye ait ÇED süreci başladı.

Albaraka Türk hakkında çıkan tezlere yanıt verdi

Albaraka Türk, toplumsal medyada ve bir aracı kurum yatırım bülteninde banka ilgili satılma
görüşmeleri yapıldığına ait tezlere rastladığını ve bu argümanların büsbütün temelsiz ve gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Banka, mevzuat gereği hata olarak görülen bu çeşit haberlerle ilgili yasal yollara başvurma durumunu değerlendirdiğini de tabir etti.

Birikim Varlık Yönetim, DenizBank’tan tahsili gecikmiş olacak portföyü ihalesi kazandı

Birikim Varlık İdare, DenizBank’ın gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında toplam 99,9 milyon TL anaparaya sahip ferdî portföyün ihalesini kazandığını duyurdu.

16 varlık idare şirketinin katıldığı ihalenin sonuçlarının nihaileşmesi ihaleyi açan banka İdare Şurası’nın onayına bağlı olup, onay sonrası satışa bahis alacakların evre süreçleri ve kontratların imza sürecinin başlayacağı bildirildi.

Alfa Solar Enerji, güneş paneli siparişi aldı

Alfa Solar, yurt içinde yerleşik büyük bir müşterisinden güneş paneli satışına ait KDV hariç yaklaşık 9.900.000,00 dolar bedel fiyatında sipariş aldığını açıkladı. Kelam konusu siparişe ilişkin avans ödemesinin 16.12.2022 tarihinde alındığı bildirildi.

Karsan, Romanya’da ihale kazandı

Karsan, Romanya Bükreş Belediyesi’nin açmış olduğu 100 adet 12 metre elektrikli otobüs ve şarj ünitesi alımı, gerekli şarj altyapısının sağlanması, garaj idaresi ve bakımı
ihalesinin kazanıldığını ve süreçlerin tamamlanmasının akabinde sözleşme
İmzalanacağını duyurdu.

Şirket toplam ihale bedelinin 293,000,900 RON (KDV hariç 1,173,322,104 TL) meblağında olduğunu söylerken teslimatların 2023 yılı 4. çeyreğinde tamamlanacağını öngörüyor.

ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank davasıyla ilgili evrakın tamamını hemen talep etti

VOA haberine nazaran ABD Anayasa Mahkemesi 17 Ocak görülmesi planlanan Halkbank’ın “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası”na nazaran ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle yaptığı temyiz müracaatıyla ilgili duruşmadan bir ay evvel, bir alt mahkemedeki davayla ilgili evrakın tamamının ivedilikle kendilerine ulaştırılmasını talep etti.

Anayasa Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nde kayda alınmış tüm soruşturma kanıtlarının, dokümanlar, ek evraklar, diskler, görüntü kayıtları, ses kayıtları ve Halkbank’la ilgili misal tüm gereçlerin acilen özel kargo şirketine bağlı kuryeyle mühürlü olarak kendilerine iletilmesini istedi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR