Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’yi Kripto Hırsızlığıyla Suçladı

Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’yi Kripto Hırsızlığıyla Suçladı

Bir BBC raporuna göre, tartışmalı Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Füze Programı çalıntı kripto ile finanse edildi. Raporda, geçen Cuma günü yayınlanan Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi soruşturmasına atıfta bulunuluyor. İşletme, Asya ülkesinin uzun yıllar boyunca milyonlarca dijital varlık çaldığı iddia ediyor.

Kuzey Kore’nin korkunç nükleer ve balistik füze çabaları için “önemli bir gelir kaynağı” olarak sınıflandıran BM, son iki yılda ülkenin 50 milyon doların üzerinde kripto para çaldığı sonucuna vardı. Fon, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika‘da bulunan değişim platformlarına yapılan saldırılardan elde edildi.

Buna ek olarak, BM, Kuzey Kore’nin yalnızca 2021’de 400 milyon dolarlık kriptoyu başarıyla çalan hacker operasyonlarına ev sahipliği yaptığını iddia eden zincir üstü güvenlik firması Chainalysis‘in verilerini kullandı. Kötü aktörler “yatırım firmalarını, merkezi borsaları” hedef aldı ve kod açıkları, kötü amaçlı yazılımlar, kimlik avı dolandırıcılıkları ve “gelişmiş sosyal mühendislik” ile çalıştı.

Chainalysis’e göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, sıcak cüzdanlarını ve fonlarını DPRK tarafından kontrol edilen adreslere bağlamak için bu varlıklara saldırdılar. Ülke, çalınan fonları ele geçirmeyi başardıktan sonra, karmaşık bir aklama süreciyle işine devam ediyor.

Güvenlik firması, gelişmişliği nedeniyle Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına 2 gelişmiş kalıcı tehdit sınıflandırması verildiğini iddia ediyor. Rapor, Lazarus Groupa özel bir vurgu yaptı, siber saldırıların çoğunluğunun, kripto borsası KuCoin ve diğer platformlara yönelik saldırıları ile tanınan bu kötü aktörler grubundan geldiği görülüyor.

Asya ülkesi tarafından gerçekleştirilen saldırı sayısı ve kripto para birimleri çalma kapasitesi 2018’den bu yana önemli bir artış gördü. O zamanlar, Chainalysis’e göre ülke ve hackleme operasyonları, dijital varlıklarda yaklaşık 600 milyon dolar çalmayı başardı.

Kaynak: Chainalysis

Kaynak: Chainalysis

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya’nın en zengin ikinci adamı, dijital bir rublenin özel kripto para birimlerinin yerini alabileceğini iddia etti

Kripto Kuzey Kore İçin Büyük Bir Destek mi?

Genel olarak, Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore‘nin nükleer programı için “sofistike siber saldırılar” yoluyla 2 milyar doları cebe indirdiğine inanıyor. Böylece dijital varlıkların, haydut ulus tarafından uluslararası yaptırımlardan kaçmak için kullanılan bir araç olduğu sonucuna varıyorlar.

BM’ye göre bu, Asya ulusunun yalnızca operasyonlarına devam etmesine değil, çabalarını hızlandırmasına da izin verdi. Rapor, DPRK’nın Ocak 2022’de 9 füze testi başlatabildiğini iddia ediyor. Uluslararası örgüt şunları iddia etti:

Kuzey Kore, hızlı konuşlandırma, geniş hareketlilik (denizde dahil) ve füze kuvvetlerinin gelişmiş direnci için artan yetenekler gösterdi.

Chainalysis tarafından sağlanan diğer veriler, haydut devletin siber saldırılarını gerçekleştirmek için en sevdiği kripto para birimi olarak Bitcoin kullanımını azalttığını iddia ediyor.

Kuzey Kore, çalınan fonlarını aklamak için karıştırma adı verilen bir teknik kullanıyor ve daha sonra para çekmek için fiat değişim platformunda kripto kullanıyor. Nükleer programı için ayrılan her bir madeni para, on yıllardır insani bir krize maruz kalan Kuzey Korelilerin ihtiyaçlarından fon alıyor.