Bir Araştırmaya Göre Kripto Sektöründe Cinsiyet Eşitsizliği Var!

Bir Araştırmaya Göre Kripto Sektöründe Cinsiyet Eşitsizliği Var!

Yakın tarihli bir çalışma, kripto alanında önde gelen 50 şirketin kurucularının cinsiyetlerini kaydetti ve kriptonun daha kapsayıcı ve adil bir sistem vaadiyle gerçekten uyuşmayan endişe verici bir istatistik ortaya çıkardı.

Crypto Head, gelişen sektördeki en kazançlı işletmeleri ortaya çıkaran Cryptocurrency Şirket Endeksini oluşturdu.

Kripto alanındaki büyük oyuncuları takip ederken, en ünlü ve gelecek vaat eden 50 şirketin yer aldığı çalışma, endüstrinin inanılmaz derecede erkek odaklı yapısını vurguladı.

Cryptocurrency Şirket Endeksi

Endekse göre Binance, Coinbase, Robinhood, FTX ve Marqeta kripto sektöründeki en değerli beş şirket olarak ortaya çıktı.

Günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan 300 milyar dolar değerindeki Binance, araştırmadaki en değerli kripto şirketi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Şirketleri, 2021 Yılında 25 Milyar Doların Üzerinde Girişim Fonu Topladı

Bu arada Robinhood, FTX, Bakkt, Sorare ve Digital Currency Group, en çok yatırım alan beş kripto şirketi olarak ortaya çıktı.

Piyasadaki en popüler ticaret platformlarından biri olan toplam 5,57 milyar dolarlık yatırım alan Robinhood, ikna edici bir şekilde en yüksek toplam finansmanı sağladı.

Çalışma ayrıca, bu üst düzey şirketlerin dünyanın neresinde yerleşik düzende olduğunu araştırdı ve kripto gelişimi için çeşitli coğrafi noktaları belirledi.

En büyük kripto işletmelerinin yarısından fazlası, ABD’de bulunuyor ve bunların çoğu Kaliforniya’da bulunuyor.

Araştırmaya dahil edilen 50 şirketten sekizinin yalnızca San Francisco merkezli olmasıyla, “Bay City” dünyanın kripto şirketi başkenti olarak ortaya çıktı.

New York beş şirketle takip ederken, Ho Chi Minh City, Hong Kong, Paris, Los Angeles ve Miami ikişer şirkete ev sahipliği yapıyor.

Kadın kurucular sadece %4’lük dilimi oluşturuyor

Crypto Head, araştırmaya dahil edilen 50 şirketin her birinin kurucularının cinsiyetlerini kaydederek, kripto girişimcilerinde var olan cinsiyet uçurumunun boyutuna ışık tuttu.

Bunun arkasına somut sayılar ve isimler koyan çalışma, “Kripto endüstrisi, tarihsel olarak erkek odaklı bilim ve teknoloji dünyasında bile en erkek egemen sektörlerden biri olacak şekilde şekilleniyor” dedi.

Listelenen 121 kurucudan sadece beşi kadındı ve bu tam olarak %4,13’ü oluşturuyor.

Kadın kurucuları olan beş şirket arasında BlockFi, Binance, Bakkt, Yield Guild Games ve Blockstream yer alıyor.

Bununla birlikte, tüm bu kripto şirketlerinin en az bir erkek kurucusu da var.

Crypto Head “Kripto endüstrisi geliştikçe ve olgunlaştıkça daha fazla kadının yer almasını beklesek de, bu şirketler için daha fazla kadını aktif olarak liderlik pozisyonlarına dahil etmek değerli olacaktır” diyerek, stratejik olarak faydalı olmak adına cinsiyet adaleti için bunun olabileceğini belirtti.

Bu tür bir katılım, sektördeki düşünce çeşitliliğini önemli ölçüde iyileştirebilir ve bu da yeni gelişmelere ve daha geniş çapta benimsenmeye neden olabilir.