Bill Gates, Metaverse’ün birkaç sene içinde ofis toplantılarının çoğuna ev sahipliği yapacağını söylüyor

Bill Gates, Metaverse’ün birkaç sene içinde ofis toplantılarının çoğuna ev sahipliği yapacağını söylüyor

Metaverse çılgınlığı her geçen gün artmaya devam ediyor. 2021‘in sonlarına doğru popülerliği artmaya başlayan Metaverse’ler, kurumsal şirketlerin odak noktası haline geldi.

Gündemden düşmeyen sanal gerçeklik projeleri, dünyanın dört bir yanındaki dev şirketlerden ciddi oranda yatırımlar almaya başladı.

Yazılım şirketi Microsoft’ta bu endüstriye dair çalışmalarını hızlandırdı. Bill Gates, uzaktan çalışmak isteyen çalışanlara her zamankinden daha fazla esneklik sunan Covid-19 pandemisinin işyerlerinde adeta “devrim” yarattığına dikkat çekti.

Gates, “Bu değişiklikler yalnızca önümüzdeki yıllarda yoğunlaşacak. Uzaktan çalışmanın daha fazla insanı meta veriye çekeceğini göreceğiz” Dedi.

Ünlü iş adamı, blog yazısında, ”Önümüzdeki iki veya üç yıl içinde, çoğu sanal toplantının 2B kamera görüntü ızgaralarından yapılması muhtemel” İfadelerini kullandı.

Aslında Gates’in tanımladığı ve “Hollywood Squares” adlı oyun programına benzettiği bu iki boyutlu ızgara görünümünü, şu anda Zoom veya Microsoft Teams gibi çoğu video konferans platformunda deneyimliyoruz.

Gates, “Fikir, sonunda avatarınızı, onlarla gerçek bir odada olma hissini arttıran sanal bir alanda insanlarla tanışmak için kullanmanızdır” diye yazıyor. Ancak kullanıcıların bunu yapmak için sanal gerçeklik kulaklıkları ve gözlükleri takması gerektiğini vurguluyor.

2020 senesinde Microsoft’un yönetim kurulundan ayrılan Gates, eski şirketinin Teams yazılımına 3D avatarlar ve diğer metaverse dostu öğeler eklemek için çalıştığını ekledi.

Bunun yanında Microsoft, Mark Zuckerberg ve Meta ile ortak olduğu için, Teams yazılımı meta veriye açık bir hale gelebilir.

Meta gibi teknoloji şirketleri ve hatta Roblox ve Microsoft’un kendi Minecraft’ı gibi oyun platformları metaverse’i oluşturacak sanal dünyaları geliştirmeye devam ediyor. Elbette Gates, Metaverse’de sanal bir iş yeri vizyonunun gerçeğe dönüşmesinin zaman alacağını biliyor.
Gates ayrıca, “ifadelerinizi, beden dilinizi ve sesinizin kalitesini doğru bir şekilde yakalamak” için insanların sanal gerçeklik kulaklıkları ve hatta eldivenleri gibi pahalı teknolojik cihazlara ihtiyaç duyacağını da kabul ediyor.
Başarılı yönetici “Teknolojinin ofiste birlikte olma deneyimini gerçekten kopyalamaya başladığı bir eşiğe yaklaşıyoruz” Dedi.