HaberlerKripto Para Haberleri

Bilim Okulunun Tuvalet Atıkları Dijital Para Birimlerine Dönüştürülüyor

Bilim enstitüsü binası, artan kullanıcılarla birlikte biyo-yakıt artışı sağladı.

Güney Kore’nin Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki enerji tasarruflu tuvaletlerin insanların dijital para kazanmalarına izin verdiği doğrulandı.

2018 yılında kampüsteki “Bilim Kulübesi” adlı bir binaya üç tuvalet kuruldu. Bu tuvaletler insan atıklarını bir yeraltı tankına pompalayan bir vakuma bağlanıyor. Burada mikroorganizmalar dışkıyı ayrıştırarak insanlar için enerji kaynağı şeklinde kullanılan metan üretiyor.

BeeVi tuvaleti” adı verilen bu sistem, insanların Korece’de “bal” anlamına gelen Ggool adlı sanal bir para birimi kazanmalarını sağlıyor.

Enstitüde şehir ve çevre mühendisliği profesörü olan tuvaletin mucidi Cho Jae Weon, dijital para birimini tasarlama süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu:

“İnsanın içinde olan bir para birimi yapmak istedim. Bu değer, altından veya emekten değil, yalnızca bir insanın kendisinde yatmaktadır. Herkes kaka yapmak zorundadır ve eğer insan kakasına değer verirsek bu herkes değerli demektir.”

BeeVi tuvaletini kullanırken, kullanıcılar 10 Ggool kazanmak için bir QR kodunu tarıyorlar. Daha sonra madeni paraları kullanmak için çevrimiçi olarak veya bir akıllı telefon uygulamasında FSM platformuna giriş yapılıyor. Kullanıcılar ayrıca Ggool paralarını diğer insanlarla paylaşabiliyor.

Tuvaletleri kullanan öğrencilerden biri olan Cha Jun-ho, Ggool jetonlarını kullanarak kahve, bardak tutucu, muz, fincan ve ramen eriştesi aldığını söyledi.

[affiliate_news2 id=”3905″]

Ggool paraları Güney Kore wonuna dönüştürülemiyor ve insanların kazandığı paraların %7‘si her gün dolaşımdan çıkarılıyor.

Ggool madeni para projesi hükümet tarafından destek alamasa da Cho şunları söyledi: “Bu platformda paylaşım değeri, birbirimize inanmaktan geliyor… Paylaşıyoruz, işlem yapıyoruz ve bir piyasa ekonomisi, döngüsel bir ekonomi oluşturuyoruz. Bu, sermayeyle değil güvenle oluşur.”

Mucit Cho, “Ggool coin ile denemelere devam edeceğim” dedi. Ggool madeni parasını Kuzey Korelilerle birlikte “deneye birlikte katılmak” ve “Kuzey ve Güney’in yeniden birleşmesini” hazırlamak için kullanmayı umduğunu söyledi.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu