Biden’ın Kripto Kararı Olumlu Tepkiler Alıyor

Biden’ın Kripto Kararı Olumlu Tepkiler Alıyor

Kripto para birimleri için uzun zamandır beklenen yürütme kararnamesi ABD Başkanı Joe Biden bu hafta imzalandı. Kararname, hükümetin kripto varlıklara bakışını özetliyor; düzenleyici bir çerçeve ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) fizibilitesi hakkında daha fazla araştırma yapılmasını emrediyor.

9 Mart’ta Hazine sekreteri Janet Yellen, yeniliği teşvik etmek ve riskleri azaltmak için diğer devlet daireleriyle birlikte çalışacağını belirterek çabayı övdü.

Kripto yanlısı Cumhuriyetçi Senatör Tom Emmer de kararnameyle ilgili düşüncelerini yayınlayarak, ABD’nin bir ulus olarak bu yeniliği teşvik etmek için bir strateji geliştirmesinin zorunlu olduğunu belirtti.


Biden’ın İmzasıyla Birlikte Herşey Değişebilir

Emmer, yürütme emrinin bulgularının sağlam olduğunu ve dijital varlık inovasyonunu teşvik etmede ulusal bir çıkar olduğunu belirtti. Kararnamenin büyük bir kısmı, “tüketicinin korunması, sistemik riskler, küresel rekabet gücü, uluslararası standartlar” üzerine odaklanıyor.

Minnesota temsilcisi, kararın ademi merkeziyetçilikten bahsetmediğini belirtti. Kripto endüstrisi ve “ekonominin arabuluculuğunun ortadan kaldırılması”, bankalar, büyük teknoloji veya hükümet yerine tüm Amerikalıların finansal geleceklerine karar vermelerini sağlayacak, diye devam etti.

Önemli bir gözlem, kararnamenin iyi görünen tarafının Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) girdi talep etmediğiydi.

“SEC Başkanı Gensler, geçtiğimiz yılı, kamuoyuna açıklama ve yaptırım eylemleriyle verimsiz düzenlemeleriyle kripto yenilikçilerini ve girişimcilerini korkutmak için harcadı. Onun girişi kritik değil.”

Emmer daha önce, Çin’in finansal akışlar üzerindeki otoriter kontrolüne benzer bir sistemle sonuçlanabileceğinden, Fed kontrollü bir CBDC çıkarmaya karşı uyarıda bulunmuştu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Citadel, Kripto Para Birimi Hizmetleri Sunacak

Washington merkezli kripto düşünce kuruluşu Coin Center’ın İcra Direktörü Jerry Brito da kararı olumlu bir gelişme olarak gördü.