Biden, Powell’ı Fed Başkanlığına, Brainard’ı Başkan Yardımcılığına Yeniden Aday Gösterdi

Biden, Powell’ı Fed Başkanlığına, Brainard’ı Başkan Yardımcılığına Yeniden Aday Gösterdi

Bugün Beyaz Saray, Jerome Powell’ın Federal Rezerv Kurulu başkanlığına yeniden aday gösterildiğini duyurdu. Şu anki görevine Başkan Trump altında başlayan Cumhuriyetçi Powell, dalgalı zamanlarda ılımlı biri olarak ün kazandı. 

Bu itibar sayesinde, aylardır Biden’ın kararı için muhtemel aday oldu. Kendisi de eski bir Fed başkanı olan Hazine Bakanı Janet Yellen, adaylığın yanı sıra yaptığı açıklamada “Başkan Powell ve Federal Rezerv’in istikrarlı liderliğini” övdü.

Ancak son zamanlarda, Biden yönetiminin gelecekteki başkan olarak Fed başkanı Lael Brainard’ı daha fazla dikkate aldığına dair söylentiler ortaya çıktı. 

Brainard, Demokratların ilerici kanadına daha çekici gelse de, Senato’daki Cumhuriyetçiler arasında daha zor bir zaman geçirmesi bekleniyordu.

Bununla birlikte, Beyaz Saray’ın duyurusu, Brainard’ın başkan yardımcısı olarak görev yapması için adaylığını dikkatlice vurguladı.

Powell’ın onay oturumlarını denetleyecek Senato Bankacılık Komitesine başkanlık eden Sherrod Brown (D-OH), ayrı bir açıklamada şunları söyledi:

“Başkan Jerome Powell, ekonomimizi tarihi bir salgından geçirdi. Onun ve Başkan Biden’ın liderliğinde işsizlik düşmüş. Bunun yanında işçiler artan bir pazarlık gücü görüyorlar.”

Biden yönetiminin, Randal Quarles’ın kısa süre önce boşalttığı denetim başkan yardımcılığı da dahil olmak üzere, Federal Rezerv yönetim kurulunda doldurması gereken üç açık bulunuyor.