Biden, komisyoncu raporlama gerekliliklerini zorunlu kılan altyapı tasarısını yasalaştırdı

Biden, komisyoncu raporlama gerekliliklerini zorunlu kılan altyapı tasarısını yasalaştırdı

Amerika’da Kripto Alanına Joe Biden Damgası

Joe Biden‘ın talimatıyla hem Amerika Birleşik Devletleri Senatosu hem de Temsilciler Meclisi tarafından aylarca süren incelemeden sonra, birçok kripto savunucusu tarafından eleştirilen altyapı tasarısı artık resmi olarak ülkenin kanunu haline geldi.

Pazartesi günü Beyaz Saray‘ın önünde düzenlenen törende Başkan Joe Biden, 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısını gazeteciler, milletvekilleri ve sendika işçilerinden oluşan bir izleyici kitlesi önünde imzaladı. İki partili mevzuat yollar, köprüler, internet erişimi, güneş panelleri, elektrikli araç şarj istasyonları ve diğer büyük altyapı projeleri için fon sağlamayı amaçlarken, milletvekilleri Kongre’nin her iki odasında da geçişinden önce kripto para birimleri için geçerli bir dil içeriyordu.

Tasarı, kabul edildiği şekliyle, kripto para birimlerini kullanan işletmelere daha sıkı kurallar uygulayacak ve komisyoncular için raporlama gereksinimlerini genişletecek. Tasarı, ileriye dönük olarak 10.000 doları aşan dijital varlık işlemlerinin İç Gelir Servisi’ne bildirilmesini zorunlu kılıyor. Bir grup senatör, başlangıçta kripto vergi raporlama gerekliliklerini netleştirecek olan tasarıda bir değişiklik önerdi, ancak teklif Ağustos ayında onay alamadı.

Bu Haber de İilginizi Çekebilir: ABD altyapı düzenlemesindeki ‘cezai suç tüzüğü’ sağlıklı kripto davranışını dondurabilir

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tasarıyı geçirmek için birlikte çalışan birçok konuşmacı ile iki partililik ve işler öğleden sonranın teması gibi görünüyordu. Biden, yasanın Senato’dan geçmesindeki rolleri için Senatörler Kyrsten Sinema ve Rob Portman ile Azınlık Lideri Mitch McConnell’e şahsen teşekkür etti.

ABD Başkanı Joe Biden, “Uzun zamandır dünyanın en iyi ekonomisine sahip olmaktan bahsediyoruz. Bugün nihayet bunu yapıyoruz. Amerika yeniden hareket ediyor ve hayatınız daha iyiye doğru değişecek.”

Joe Biden İmza Töreni

Joe Biden İmza Töreni

Tasarıdaki kripto dilini değiştirme çabasının arkasındaki senatörlerin çoğunluğu nihayetinde “evet” oyu verdi, ancak Pat Toomey, yasayı geçtiğinde “çok pahalı, çok geniş, ödenmemiş ve yenilikçi kripto para ekonomisi için çok tehdit edici” olarak eleştirdi. Senato, kripto vergi raporlama gerekliliğini muhtemelen “işleyemez” olarak nitelendirdi.


Kuzey Carolina’nın Senato’daki koltuklarından biri için Liberter bir aday olan Shannon Bray, seçmenleri yasanın uygulanmasına karşı mücadeleye yardımcı olmak için “kripto dostu temsilciler seçmeye” teşvik etti.

Biden, Senatörler Ron Wyden ve Cynthia Lummis’in vergi raporlama gerekliliklerini “blockchain teknolojisi ve cüzdanları geliştiren bireyler için geçerli değil” olarak değiştirmek için son çabalarına rağmen altyapı tasarısını imzaladı. Wyden ve Lummis tarafından önerilen tasarının, başkanın masasına ulaşmadan önce hem Senato’dan hem de Meclis’ten geçmesi gereken mevcut altyapı yasasını nasıl etkileyeceği belli değil.