Belçikalı Milletvekili De Beukelaer, Maaşını BTC’de Alacak

Belçikalı Milletvekili De Beukelaer, Maaşını BTC’de Alacak

Brüksel Milletvekili Christophe De Beukelaer maaşını Bitcoin‘e çevirecek ve bu, 2022’i bitene kadar sürecek bir hareket olacak. Belçikalı haber sitesi 7sur7 tarafından bildirildiği üzere, Bit4You platformu sayesinde milletvekilinin aylık maaşı otomatik olarak bitcoin’e (BTC) çevrilecek.

Piyasalar son zamanlarda oldukça oynak olduğundan, bu riskli bir hareket gibi görünebilir. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinde, BTC 64.000 dolardan işlem görüyordu ve şu anda yaklaşık 36.500 dolara civarlarında seyrediyor.

“Bir devrimin şafağındayız”

Ancak De Beukelaer, dalgalı piyasalardan dolayı kormuş gibi görünmüyor. Christophe De Beukelaer bir basın açıklamasında, “30 yıl önce internette deneyimlediğimiz düzende bir devrimin şafağındayız. Finans, sigorta ve yönetişim başta olmak üzere tüm sektörleri alt üst edecek bir devrim.” dedi.

De Beukelaer’e göre, halkı yaklaşan bu toplumsal değişikliklerden haberdar etmek politikacıların rolüdür. “Artık bu yeni dünyadan habersiz kalamayız! Arabalar ve ampuller belirirken vagona ya da muma tutunmak gibi bir şey bu.”

Christophe De Beukelaer, MP maaşını bitcoine çevirerek gözlerini en az üç amaca dikiyor:

“Finansal hayatınızı dengelemek için artık paranızın bir kısmını akıllıca yeni bir değer deposuna yatırabileceğinizi göstermek istiyorum.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: DeFi, Coinbase Ventures’ın 2021 Portföy Dağılımının Zirvesinde

Parasal sistem üzerinde derin düşünmeyi teşvik edin

Belçika Milletvekili ayrıca ekonomik ve politik aktörleri blok zinciri teknolojisine ilgi duymaya çağırmak istiyor. Ona göre, Amerikan ve Asya finansı büyük yatırımlar yapıyor ve Avrupa geride kalıyor.

“On yıl sonra uyanıp treni kaçırdığımızı mı anlayacağız? Bu nedenle, siyasi ve ekonomik karar vericilerin bu yeni teknolojiye ciddi bir ilgi göstermesi acildir. Siyasette güce ve karşı güce ihtiyaç olduğu gibi parasal alanda da aynı şey geçerli.”

Christophe De Beukelaer’in hamlesi için son motivasyonu, parasal sistem üzerinde derin düşüncelere yol açmaktır.

“Bütün ekonomistler bizi çok riskli bir döneme girdiğimiz konusunda uyarıyor: Güven kaybı, enflasyon, daha önce hiç olmadığı kadar banknot basımı, dijital euro… Ancak bu konular demokratik tartışmada hiçbir zaman ele alınmıyor. Para birimi nedir? Amaç ne? Merkez Bankası’nın rolü nedir? Bu konuları 2022’de meydanlara taşımak istiyorum”

Yine de Christophe De Beukelaer vatandaşları bu tür bir yatırım konusunda uyarıyor. “Herhangi bir finansal yatırımda olduğu gibi, seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız. Şahsen, ayrıcalıklı olduğum ve para biriktirebildiğim için bu kararı verebiliyorum. Açık konuşalım, kimseye maaşının tamamını Bitcoin ile almasını tavsiye etmiyorum.”