Belarus Devlet Başkanı Yeni Kripto Dostu Yasa Kararnamesini İmzaladı

Belarus Devlet Başkanı Yeni Kripto Dostu Yasa Kararnamesini İmzaladı

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin serbest akışını resmen onaylayan bir kararnameyi imzaladı.

Lukashenko’nun basın ofisine göre, devlet başkanı “Sanal cüzdan adreslerinin kaydı ve kripto para biriminin dolaşımı hakkında” başlıklı bir yönerge imzaladı.

Belarus, Kripto Dostu Konumunu Sürdürüyor

Lukashenko, Pazartesi günü “sanal cüzdan adreslerinin kaydı ve kripto para biriminin dolaşımına ilişkin” 48 No’lu Kararnameyi imzaladı ve Belarus kripto para birimi düzenleyicisi Hi-Tech Park‘a yasa dışı işlemlerde kullanılan sanal cüzdan adreslerini takip etmesi için yasal bir temel sağladı.

Bloomberg, bu yılın başlarında Belarus’un kripto para birimi düzenleyicisi Hi-Tech Park’ın Bitcoin ile ilgili gevşek mevzuatını sıkılaştırma niyetinde olmadığını bildirmişti. Hi-Tech Park’ın basın sözcüsü, Bloomberg’e “mevcut düzenleyici modelde kısıtlayıcı değişikliklerin şu anda öngörülmediğini” bildirdi.

Lukashenko, yatırımcıları korumak amacıyla emri imzaladı ve yayınlanmasından itibaren üç ay içinde Bakanlar Kurulu tarafından uygulanacak.

Resmi duyuru şöyleydi:

“Belarus, dijital varlıklarla ilgili faaliyetleri düzenlemek için yasal alanı sürekli olarak geliştiriyor ve diğer birçok devletin aksine dijital para birimlerinin serbest dolaşımına izin veriyor. Aynı zamanda, bu, durumun sürekli olarak izlenmesini, gerekirse düzenleyici normların tamamlanmasını ve açıklığa kavuşturulmasını gerektiriyor. Yasaklanmış faaliyetlerin gölge finansmanı vakalarını hariç tutmak dahil.”

Belge, Belarus Hi-Tech Park’ın yasadışı operasyonlarda kullanılan kripto cüzdan adreslerinin bir veritabanını oluşturması ve sürdürmesi için yasal bir çerçeve oluşturuyor. Kararname belgesi, hükümetin suçlulardan kripto para birimlerine el koyması için prosedürü ve standartları belirtiyor.

Lukashenko’nun Belarus kripto düzenleyici ekosistemindeki son adımı, ülkenin kripto para madenciliği ve ticareti de dahil olmak üzere kripto para geliştirme konusundaki kararlılığını güçlendiriyor. Lukashenko hükümeti Eylül 2021’de kullanılmayan elektrik altyapısını kullanarak kripto para madenciliği yapmaya çağırdı. Ülkenin en büyük finans kurumu olan Belarusbank daha önce bir kripto para ticareti işi ilan etmişti.

Toplam kripto piyasa değeri. Kaynak: TradingView

Toplam kripto piyasa değeri. Kaynak: TradingView

Belarus, kripto dostu bir ülkedir ve cumhurbaşkanı 2018’de dijital varlıklarla uğraşan işletmeler için vergi avantajlarını içeren “Dijital Ekonominin Gelişimi Üzerine” başlıklı bir kararname yayınlamıştır.

Son kararname ülkenin kripto dostu konumunu koruyor ve uygulamaya konulan yasal yapı, artan düzenleyici incelemeye rağmen yatırım fonlarını dijital para birimine para koymaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Belarus, kripto para birimi kabulüne doğru ilerliyor gibi görünse de, Rusya gibi Belarus’un en önemli ekonomik ve siyasi müttefiklerinden bazıları kripto mevzuatı açısından geride kalıyor.

Rusya’nın Ocak 2021’de kabul edilen “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” yasası, birden fazla finansal düzenleyicisi ülkede kripto para biriminin nasıl yönetileceği konusunda hemfikir olmadığı için hala düzenleyici belirsizliğe sahip. Rus hükümetinin geçen hafta kripto yasasını resmi olarak onaylamasına rağmen, Rusya Merkez Bankası bu yasaya karşı çıkmaya devam ediyor.

Rusya CBDC’sini Başlatmak İçin Harekete Geçiyor

Rusya Merkez Bankası’nın Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimini düzenleme planını reddettiğine dair ek söylentilerin ardından, merkez bankası kendi dijital para birimini test etmeye başladı.

Rusya Merkez Bankası dün, test için seçilmiş vatandaşlar arasında ilk merkez bankası dijital para birimi (CBDC) transferlerinin başarıyla tamamlanmasıyla dijital ruble denemesinin resmen başladığını duyurdu. Lansman, bankanın 2022’nin başlarında ilk dijital ruble işlemlerini başlatma hedeflerine denk gelecek şekilde zamanlandı.

Bankaya göre, dijital ruble deneme grubundaki 12 bankadan üçü CBDC platformunu entegre etti ve bunlardan ikisi “mobil bankacılık uygulamalarını kullanan müşteriler arasında tam bir dijital ruble transferi döngüsünü” tamamladı.