BCBS, DFS ve FSOC Duyurdu: İşte Yeni Kripto Para Kuralları!

BCBS, DFS ve FSOC Duyurdu: İşte Yeni Kripto Para Kuralları!

Geçtiğimiz günlerde düzenleyiciler, kripto para ünitelerine yönelik yeni kararlarını açıkladı. İşte dünya çapındaki düzenleyicilerin kripto paralara yönelik birtakım tavsiyeleri, düzenlemeleri ve yasa tasarıları…

FSOC’tan ABD’li milletvekillerine tavsiye

Amerika Birleşik Devletleri Finansal İstikrar Nezaret Kurulu yahut FSOC’deki yetkililer, ABD’li milletvekillerine kripto ile ilgili faaliyetler için düzenleyici boşlukları ele almayı amaçlayan kanunları geçirmelerini tavsiye ettiler. 16 Aralık’ta yayınlanan yıllık raporunda FSOC, Kongre üyelerine “kripto varlıklar için spot piyasa üzerinde federal mali düzenleyicilere açık kural koyma yetkisi” veren maddeyi geçirmelerini tavsiye etti. Lakin daha evvel menkul değer olarak tanımlanan tokenlerin muaf tutulacağını belirtti. Kurul ayrıyeten, ABD’de bilhassa stablecoin’leri ve kripto şirketlerinin görünürlüğüne işaret etti. Bunların kontrolünü ele alan kapsamlı bir düzenleyici çerçevenin bulunmadığına dikkat çekti.

FSOC, kripto para borsası FTX’in son düşüşünü, kripto varlıklarla ilgili hareketler önerirken art plan bilgilerinin bir modülü olarak gösterdi. Kurula nazaran, FTX’teki sıkıntılar “Bitcoin ve öteki kripto varlıkların fiyat düşüşlerini hızlandırdı”. Lakin “daha geniş ABD finansal sistemi üzerinde hudutlu bir tesire sahipti.” Menkul Değerler ve Borsa Komitesi lideri Gary Gensler, FSOC raporunda, aşağıdaki sözleri kullandı:

 Bu spekülatif, değişken ve büyük ölçüde uyumsuz olduğuna inandığım bir piyasadan kaynaklanan riskler yatırımcıları riske atıyor. Bu nedenle aracıları ve kripto menkul değer tokenlerini ihraç edenleri uyumlu hale getirmek çok değerlidir. Kripto piyasalarından kaynaklanan riskler bugüne kadar klasik finans bölümüne yayılmış üzere görünmese de, bu olasılığa karşı tetikte olmalıyız.

DFS’den bankalara yönerge

Diğer yandan, New York Mali Hizmetler Departmanı (DFS), kripto para ünitesi hizmeti sunmak isteyen bankalar için bir rehber yayınladı. Rehbere nazaran New York’ta hizmet veren bankalar, yatırım fonları ve acentelerin öncelikle düzenleyicilerden onay alması gerekiyor. DFS Müfettişi, düzenleyici devlet kurumlarının işbirliğine işaret ediyor. Kılavuzun, yatırımcıların biriktirdiği paraların korunması açısından büyük değer arz ettiğini vurguluyor.

BCBS, kimi kripto kuralları açıkladı

Bu sırada Basel Bankacılık Kontrol Komitesi (BCBS), global kripto bankacılığı kurallarının 1 Ocak 2025’e kadar uygulanmasını onayladı. Bankaların ihtiyatlı düzenlemesi için birincil global standart belirleyici olan komite tarafından eşlik eden bir evrak, bir bankanın belli kripto varlıklarına maruz kalma düzeyinin yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğine işaret etti. Çoklukla yüzde 1’den düşük olması gerektiğini öne sürdü. Bu belli varlıklar, NFT’ler, stablecoin’ler ve sınıflandırma şartlarını karşılamayan desteklenmemiş kripto varlıkları dahil olmak üzere tokenize edilmiş klasik varlıklardır.

Daha evvel, sekiz klâsik finans lobisi kümesinden oluşan bir küme, komiteye, bankalara uygulanan sırf yüzde 1’lik bir tavan düzeyin çok kısıtlayıcı olabileceğini ve dağıtık defter teknolojisi kullanan yenilikleri rayından çıkarabileceğini öne süren bir yazı yazmıştı. Artık daha fazla hareket alanı var.  Komitenin belirlediği sınıflandırma şartları, kriptonun bir itfa risk testini ve temel risk testini geçmesini sağlamayı içeriyor.

Kaynak: Kripto Koin