Bitcoin HaberleriHaberler

Basel Komitesi Bitcoin’i En Yüksek Risk Kategorisine Koydu

Basel bankacılık düzenleyicisi, bankalara Bitcoin'deki kayıpları tam olarak karşılamaya hazırlanma emri verdi ve BTC'yi en yüksek risk kategorisine koydu

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre, Basel Bankacılık Denetleme Komitesi (BCBS), bankaların Bitcoin varlıklarındaki kayıpları tam olarak telafi etmek için yeterli nakit hazırlaması yönünde tavsiyelerde bulundu.

Basel Bankacılık Denetleme Komitesi (BCBS), Bitcoin kripto para birimini en yüksek risk kategorisine yerleştirdi.

Stabil paralar normal tahviller olarak kabul edilecek

Dünyanın en iyi finans düzenleyicilerden oluşan Basel, şu anda çok sayıda banka tarafından tutulan Bitcoin ve diğer kripto paralar için sermaye gereksinimleri hakkında birkaç öneride bulundu.

Komite, kripto paraların sınırlı bir ölçekte kullanılmasına rağmen, bankalar belirli sermaye gereksinimlerine uymadıkça, daha fazla büyümelerinin küresel finansal istikrar için riskleri artırabileceğini düşünüyor. Basel, bankaların stabilcoinleri krediler, mevduatlar, tahviller vb. olarak ele almalarını şart koştu. 

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu anda dünya çapında yaklaşık 1,6 trilyon dolar değerinde ve bu, bankaların kredi ve diğer önemli varlıkları ile karşılaştırıldığında hala çok küçük.

El Salvador yetkilileri de küresel olarak kripto para birimindeki yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiği konusunda defalarca uyarmıştı. Ancak buna rağmen, Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden dünyanın ilk ülkesi oldu.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu