Barselona’da Baskın Sırasında Bitcoin ATM’si Çalındı

Barselona’da Baskın Sırasında Bitcoin ATM’si Çalındı

İspanya‘da kripto ile ilgili suçlar son zamanlarda yükselişte. En son olay, Barselona‘da çalınan bir Bitcoin ATM‘si vakası.

Bitcoin ATM’leri, bir kişinin nakit veya banka kartı kullanarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almasına izin veren kiosklardır. Bir İspanyol web sitesine göre, İspanya, Avrupa’daki en fazla kripto ATM’sine sahip. 185 ATM ile aynı zamanda dünyanın dördüncü en yüksek ATM sayısıdır.

Bitcoin ATM Hırsızlığı

Yerel haberler Cuma günü İspanyol polisinin bir Bitcoin ATM’sinin çalınmasını araştırdığını bildirdi. Hırsızlar, zengin bir Barselona semtindeki bir kripto para borsası çıkışına baskın düzenleyerek makineyi çaldı.
Katalonya polis gücü Mossos d’Esquadra, ATM hırsızlığının sabah 3 civarında gerçekleştiğini söyledi, ancak soruşturmayı engellememek için dava hakkında daha fazla bilgi vermediler.

Haber ajansına göre, polis kaynakları hırsızların ATM’yi Sarria bölgesindeki Beethoven caddesindeki bir dükkandan aldığını söyledi. Bölge, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) bir şubesine ev sahipliği yapıyor. GBTC’nin yorum yapmayı reddettiği ve polisin de soygunun tam yerini doğrulamayı reddettiği bildirildi.

Ortaya çıkan doğrulanmamış bir video, bir SUV’nin GBTC mağazasına çarptığını gösterdi. Daha sonra, başka bir arabadan bazı kapüşonlu kişiler ATM’yi kaçırdı.

Bu olay, İspanya’daki bitcoin ile ilgili suçların sadece en yenisi. Birkaç gün önce İspanyol bir teknoloji girişimcisi soyulduğunu bildirdi. Kurban Zaryn Dentzel, Telefónica telekomünikasyon şirketine ait bir İspanyol sosyal ağ tabanlı iletişim firması olan Tuenti’nin kurucu ortağıdır.

Dört ya da beş kapüşonlu kişinin Madrid’deki evinden milyonlarca Euro değerinde kripto çaldığını iddia etti. Gözlerini bağladılar, evinin güvenlik kameralarını kapattılar ve dövdüler. Daha sonra on milyonlarca avroluk Bitcoin tutan kripto para birimlerini içeren çevrimiçi bir hesabın şifresini vermek zorunda kaldı. Ancak hırsızlar onun kriptolarından herhangi birini çalmada başarısız oldular.

Kripto Suçları Yükselişte

Kripto saldırıları çok nadirdir. Çoğu insanın düşündüğünden daha sık meydana gelirler; çoğunlukla hack’ler, kimlik avı dolandırıcılıkları, fidye saldırıları ve sahte reklamlar yoluyla.
Bu yılki en popüler saldırılardan birkaçı, 600 milyon dolarlık Poly Network saldırısı ve Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısıdır.

ABD Hazine Bakanlığı’na göre, 2021’in ilk yarısında şüpheli fidye yazılımı ödemelerinin toplam değeri 590 milyon dolardı. Ayrıca, kabaca 5,2 milyar dolarlık giden BTC ödemeleri, son üç yılda ilk 10 fidye yazılımı çeşidine bağlandı.

Birkaç isim vermek gerekirse, Birleşik Krallık, Hong Kong, Avustralya ve Yeni Zelanda’da da birçok Bitcoin suçu kaydedildi.