Barış Manço, 23 Sene Sonra Dijital Güvenlik Konusunda Uyardı

Barış Manço, 23 Sene Sonra Dijital Güvenlik Konusunda Uyardı

Aksigorta, dijital güvenlik alanında toplumsal bilinç çalışmalarına hızla devam ediyor. Firma, son zamanlarda pek çok video çalışmasında rastladığımız ‘deepfake’ teknolojisini kullanarak 23 sene sonra Barış Manço’yu sevenleriyle buluşturdu.

Deepfake teknolojisi ses, görüntü ve mimiklerin kullanımı açısından gerçeğe yakın bir görünüm sağlıyor. Aksigorta’nın yayınladığı video, dijital risklerin geldiği son noktayı gözler önüne serdi.

Toplumsal sorumluluk bilinciyle çalışmalarını sürdüren firma, dijitalleşmenin ortaya çıkarabileceği potansiyel riskler konusunda dikkate değer bir projeye imza attı.

Aksigorta, videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği deepkfake teknolojisi ile vefatından 23 sene sonra Barış Manço‘yu sevenleriyle buluşturdu ve dijital risklerin toplumdaki genel kanının aksine aslında ne kadar ‘yaşanabilir’ olduğunu vurguladı.

Aksigorta, dijitalleşme ile beraber, dijital güvenlik kavramına da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Şirketin genel müdürü Uğur Gülen konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Dijital güvenlik, Aksigorta olarak sahiplendiğimiz bir alan. 2020 yılında hayata geçirdiğimiz Dijital Güvenlik Platformu, bu alanda toplumsal risk bilincini oluşturmaya yönelik bir sosyal sorumluluk projesi. Dijital Güvenlik Platformu ile dijital risk bilincini tabana yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Barış Manço ile 23 yıl aradan sonra buluşmamız da bu risk algısı çalışmalarının bir sonucu niteliğinde. 7’den 77’ye hepimizin sevdiği Barış Manço’yu yeniden görmek eminim hepimizin yüzünde bir gülümseme oluşturdu. Ancak Barış Manço’nun da dikkat çektiği üzere, dijital risklere karşı önlem almamız, bilinç duvarı oluşturmamız şart’’

Uğur gülen, dijitalleşmenin getireceği risklerin son derece korkutucu olduğuna dikkat çekti:

“Müzikotek yayımcılığında hayata geçen bu videoda benzer işlere göre asıl farkı yaratan ses teknolojisi idi. Ses konusunda ana partnerimiz Ukrayna menşeili silikon vadisi şirketi olan Respeecher. Disney’in Star Wars – Mandolorian dizisindeki çözüm ortağı olan bu şirket, ortaya koyduğu yapay zeka destekli ses klonlama teknolojisi ile insan sesini son derece başarılı bir şekilde kopyalayıp çoğaltabiliyor. Görüntü konusunda ise İsrail menşeili CannyAI firması ile birlikte çalıştık. İki partnerimizde makine öğrenimi teknolojisinin ses ve görüntü oluşturulması konusunda ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi. Şimdilik bu teknoloji profesyonel teknoloji firmaları tarafından sunulan pahalı hizmetler gibi görünse de çok yakında bir mobil uygulama kadar uzağımızda olacak. Ortaya konulan bu örneğin olası dijital risklere karşı toplumsal bilinci artıracağına inanıyoruz’’ diye konuştu.