Barcelona Çok Kazanacağını Bilse de Kripto Sponsorluklarını Reddediyor

Barcelona Çok Kazanacağını Bilse de Kripto Sponsorluklarını Reddediyor

İspanya‘nın en büyük iki futbol takımından biri olan Barcelona, yerel günlük spor gazetesi Marca tarafından yayınlanan bir habere göre, kripto para birimi şirketleri tarafından sunulan son derece kazançlı birkaç forma sponsorluğu anlaşmasını reddetti.

Efsanevi Katalan kulübünün yönetim kurulu, kripto para sektörünü “spekülatif” ve “riskli” olarak nitelendirdi:

Spekülatif, riskli, oldukça değişken ve etik olmayan bir sektördür.

Barcelona, kripto para birimi şirketlerinden daha az para teklif etmesine rağmen, İsveçli müzik akışı devi Spotify ile anlaşmaya karar verdi.

Bu ayın başlarında Reuters, kulübün uzun süredir devam eden yeni bir ortak arayışının ardından 320 milyon dolar değerinde üç yıllık bir anlaşma imzaladığını bildirdi. Henüz resmi olarak açıklanmayan ortaklık, forma reklamcılığı için en büyük anlaşmalardan biri olacak. Akış devi, logosuyla hem erkek hem de kadın spor takımlarının formalarının önünü süsleyecek.

2016’da Barça, Japon çevrimiçi perakendeci Rakuten ile büyük bir sponsorluk anlaşması yaptı; ancak yakın zamanda sponsorluk anlaşmasının süresi doldu. Barcelona bundan önce de Qatar Airways ile güçlerini birleştirmişti.

Dünyanın en zengin futbol kulüplerinden biri olan Barça, bir asırdan fazla bir süre forma sponsorluğu imzalamayı reddetmişti. 2006 yılında nihayet UNICEF ile tarihi ilk forma sponsorluğu anlaşmasını imzaladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Fiyat Düşüşünü Bir Anketle Halka Sordu, Oylar Kafa Karıştırdı!

Son zamanlarda kripto para şirketleriyle bir forma sponsorluğu anlaşması imzalamayı reddetmesine rağmen, Barcelona özellikle kripto konusunda gayet net bir yaklaşıma sahip. Barça Şubat 2020’de blockchain platformu Chiliz ile küresel bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Bu yılın başlarında, İngiliz futbol kulübü Manchester United kısa süre önce Tezos ile multi-milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Barcelona Reddetse de Türkiye’de Birçok Futbol Takımının Sponsorları Arasında Kripto Şirketleri Yer Alıyor

Ülkemizde de birçok futbol kulübünün forma sponsorluk anlaşmalarında kripto para şirketleri yer alıyor. Bunlardan en büyüğü ise üç büyüklerden Fenerbahçe‘nin tozluk (konç) sponsorluk anlaşması imzaladığı Floki Inu‘dur. Ülkemizdeki diğer sponsorluk anlaşmalarının en büyük dilimini ise Bitexen dolduruyor. Özellikle Adana Demir Spor ve 1. Lig takımlarının neredeyse yarısından fazlasının forma sponsorluğunu yerel kripto para borsası Bitexen yapmaktadır. Bunun dışında Icrypex de hatrı sayılır sponsorluk anlaşmalarına sahiptir. Beşiktaş Basketbol Takımı‘nın isim sponsoru Icrypex’tir ve oldukça büyük bir meblağ ile anlaşma sağlanmıştır. Sponsorluk bedeli ödemesi ise kripto para birimi olarak gerçekleştirilmiş ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Türkiye‘de kripto para ile ödeme alan ilk spor kulübü olarak tarihe geçmiştir.