Bank of International Settlement (BIS), son üç aylık incelemede merkezi olmayan finansın yükselişini ‘bir yanılsama’ olarak nitelendiriyor

Bank of International Settlement (BIS), son üç aylık incelemede merkezi olmayan finansın yükselişini ‘bir yanılsama’ olarak nitelendiriyor

Pazartesi günü, Bank of International Settlement veya dünya çapında merkez bankalarının sahip olduğu bir finans kuruluşu olan BIS, merkezi olmayan finans veya DeFi endüstrisinin gelişimini inceleyen bir rapor yayınladı. Makale, “Yönetim ihtiyacı bir düzeyde merkezileşmeyi kaçınılmaz kıldığı ve sistemin yapısal yönleri bir güç konsantrasyonuna yol açtığı için DeFi’de bir “merkezileşme yanılsaması” var” açıklamasını içeriyor. Raporun devamı şöyle:

“DeFi yaygınlaşırsa, güvenlik açıkları finansal istikrarı baltalayabilir. Bunlar, yüksek kaldıraç, likidite uyumsuzlukları, yerleşik ara bağlantılar ve bankalar gibi şok emicilerin olmaması nedeniyle ciddi olabilir.”

BIS’e göre, tüm DeFi protokolleri, şirketler gibi tüzel kişiliklere benzer şekilde, merkezi yönetişim çerçeveleri nedeniyle doğal merkezileştirme unsurlarına sahiptir. Ek olarak, belirli DeFi blok zincirleri, gücü büyük madeni para sahiplerinin elinde veya token satışlarında içeriden bilgi alanlara yoğunlaştırır.

Rapor, Binance’in marjının bir noktada 100 katı aşması gibi DeFi alım satım ve borç verme platformlarından kaynaklanan yüksek kaldıracı eleştirdi. Ayrıca, opaklıkları ve düzenleme eksikliği ile karakterize edilen stabilcoinlerin kırılganlığının, likidite sorunları ve piyasa riski ile birleştiğinde, bir yatırımcının banka kaçışına yol açabileceğini ve bu da onların kısa sürede nominal değerin çok altına düşmesine neden olabileceğini belirtti.

Raporda, “Şu anda DeFi, gerçek ekonomi kullanım durumlarından ziyade ağırlıklı olarak kripto varlıklarına spekülasyon, yatırım ve arbitraj yapmaya yöneliktir” dendi.