Bank of Canada Yetkilisi, Kriptonun Şu Ana Kadar Ekonomi İçin Büyük Bir Risk Oluşturmadığını Söyledi

Bank of Canada Yetkilisi, Kriptonun Şu Ana Kadar Ekonomi İçin Büyük Bir Risk Oluşturmadığını Söyledi

Bank of Canada Başkan Yardımcısı Paul Beaudry‘ye göre, Bitcoin ( BTC ) gibi kripto para birimleri, finansal sistem için önemli bir risk oluşturmuyor.

Beaudry, 23 Kasım’da Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu 2021 Diyaloğu’nda Kanada finansal sisteminin istikrarına yönelik riskler hakkında konuştu.

Başkan yardımcısı, kripto para birimlerinin bir risk olup olmadığı sorulduğunda, Kanada Merkez Bankası’nın kriptonun şimdiye kadar “finansal sistem için sistemik bir  risk oluşturacak şekilde geliştiğini” düşünmediğini söyledi.

Beaudry, bunun nedeninin kripto para birimlerinin “finansal sistemden oldukça uzak” olması olduğunu belirtti. Ancak ”Kripto para piyasası, daha fazla insanın yatırım yapmasıyla büyüdükçe, kripto daha fazla risk haline geliyor ve bu da belirli bir güvenlik açığı anlamına gelebilir” Dedi:

”Henüz bunun ekonomi için büyük bir risk olduğunu düşünme noktasında değiliz, ancak bu çok yakından takip ettiğimiz bir şey”

Beaudry ayrıca, yatırımcılar BTC’yi “esas olarak spekülasyon yapmak için” satın aldığından, Bitcoin gibi klasik kripto para birimlerinin ödemelerde pek bir rol oynamadığını vurguladı.

Ancak, ödemelerde potansiyel olarak daha büyük bir rol oynayabilecek varlıklar ve fiat para birimleri tarafından desteklenen stablecoin’ler gibi dijital varlıklar da var. Beaudry, “Bu bizim de üzerinde durduğumuz bir şey,” diye ekledi.

Kanada, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak ortaya çıktı ve Bitcoin borsasında işlem gören bir fonu onaylayan dünyadaki ilk yargı alanlarından biri haline geldi.