Bahreyn Yeni Orta Doğu Kripto Merkezi Olarak Ortaya Çıkıyor

Bahreyn Yeni Orta Doğu Kripto Merkezi Olarak Ortaya Çıkıyor

Küresel kripto borsası devi Binance, geçen Aralık ayında Dubai’de bir danışma organı kurmaya karar verdi ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nde tam lisanslı bir borsaya sahip değildi.

Yakın tarihli bir CNN raporuna göre Arap ulusu bölgesel kripto merkezi olarak liderliği aldığı için komşu Bahreyn’de tamamen düzenlenmiş bir borsaya sahip.

Bahreyn Merkez Bankası (CBB) tarafından lisanslanan bir borsa olan CoinMENA’nın CEO’su Talal Tabbaa‘ya göre, kripto şirketleri dijital varlıklar için bankacılık düzenlemelerine sahip olduğundan dolayı Bahreyn’e akın ediyor.

Proaktif Bahreyn merkez bankası

Bir ödeme yöntemi olarak kriptoyu yasaklayan diğer çoğu merkez bankasının aksine CBB, yerleşik bankaların müşteriler için kolay geçiş sağlayan kripto borsalarıyla çalışmasına izin veriyor.

CNN’ye göre, Bahreyn merkez bankasının duruşu, kriptoyu bir ödeme aracı olarak tanımayan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (CBUAE) duruşuyla tam bir tezat oluşturuyor. Tabbaa, “Bankacılık sıralanırsa, Dubai kripto için bir numaralı hedef olabilir” dedi.

Merkez bankaları kriptonun benimsenmesinin önündeki en büyük küresel engel olmaya devam ediyor ve bunun nedeni sermayeyi egemen para birimleriyle olabildiğince kontrol edememeleridir. Çin, Hindistan, ABD, AB, İngiltere ve Tayland’daki merkez bankalarının tümü son zamanlarda kripto varlıklarını yasakladı veya çok fazla eleştirdi.

Vali Rasheed M Al-Maraj CNN’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklara yönelik artan talebe yanıt olarak, Bahreyn Merkez Bankası, Orta Doğu’nun kripto varlıkları alanındaki ilk uygulayıcılarından biri oldu”

Bunun yanında Ocak ayında CBB, JPM Coin kullanarak bir test çalışmasını başarıyla tamamladı.