BAE, Ülke Çapında Küresel Standartlara Uygun Kripto Lisanslama Sistemini Başlatmaya Hazırlanıyor

BAE, Ülke Çapında Küresel Standartlara Uygun Kripto Lisanslama Sistemini Başlatmaya Hazırlanıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ilk çeyrekte kripto para birimi hizmet sağlayıcılarına federal lisanslar vermeye başlamaya hazırlanıyor. BAE kripto düzenlemesi hibrit bir yaklaşım benimseyecek. Hükümet, ülke çapında bir kripto lisanslama sisteminin büyük şirketleri bölgeye çekeceğini umuyor.

BAE, Ülke Çapında Kripto Sektörünü Düzenlemeye Hazırlanıyor

Bloomberg Perşembe günü, ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisine atıfta bulunarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk çeyreğin sonuna kadar sanal varlık hizmet sağlayıcılarına (VASP’ler) federal lisanslar vermeye başlamaya hazırlandığını bildirdi.

BAE’nin Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (SCA), VASP’leri düzenlemek için mevzuatta değişiklik yapmanın son aşamasındadır. Hükümet, ülke çapında bir kripto lisanslama sisteminin büyük şirketleri bölgeye çekeceğini umuyor.

Ülke, geçen yılın sonlarında kripto varlıklarının risk değerlendirmesini tamamladı. Değerlendirmeye 14 kamu sektörü kurumu ve 16 özel sektör kuruluşu katılmıştır. Hükümet, doğrudan bir yasak yerine uygun düzenlemenin, yasadışı finans planlarında kullanılan kripto para risklerini azaltabileceği sonucuna vardı.

BAE yetkilisi haber çıkışına, ülkenin kripto düzenlemesinin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) en son rehberliğinin yanı sıra ABD, İngiltere ve Singapur‘da kullanılan düzenleyici stratejileri dikkate aldığını söyledi.

Düzenleme hibrit bir yaklaşım benimseyecektir. SCA, kripto endüstrisini merkez bankasından gelen girdilerle düzenleyecek. Yerel finans merkezleri, lisanslama konusunda kendi günlük prosedürlerini oluşturabilir. BAE yetkilisi, hükümetin kripto madenciliği endüstrisini de düzenlemek istediğini söyledi.

BAE’deki bazı finansal serbest bölgeler, VASP’ler için zaten lisans vermiş durumda. Aralık ayında Binance, küresel bir kripto merkezi kurmak için Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi ile bir anlaşma imzaladı.