Filipin Hükümeti, Axie Infinity Oyuncularına Kazançları Üzerinden Vergi Ödemeleri Gerektiğini Söyledi

Filipin Hükümeti, Axie Infinity Oyuncularına Kazançları Üzerinden Vergi Ödemeleri Gerektiğini Söyledi

Filipinler’deki kripto para destekli bir oyun olan Axie Infinity‘nin muazzam başarısının ortasında, yerel Maliye Departmanı, Axie ve diğer oyunlardan elde edilen kârın vergilendirmesini istediğini açıkça belirtti .

Filipin Maliye Müsteşarı Antonette Tionko, oyna-kazan tarzındaki oyunlardan elde edilen her türlü kârın gelir vergisine tabi olduğunu açıkladı .

Tionko, “Kripto para bir varlıktır, bu yüzden Filipinler’de vergiye tabidir. Ondan kim para kazanıyorsa, bu geliri bildirmelisiniz” dedi.

Yetkili, konunun yerel merkez bankası ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi:

“Menkul kıymet mi? Bir para birimi mi? Yani bunlar, nasıl vergilendirilmesi gerektiğine dair kuralları tanımlamamıza yardımcı olacak şeyler. Ancak nasıl karakterize edildiğine bakılmaksızın vergiye tabidir.”

Oyna-kazan tarzındaki oyun, pandemi sırasında Filipinler’de popülaritesini artırdı ve kripto paranın artan fiyatı, yerel halkın iyi bir gelir elde edebileceği anlamına geliyor.

Tionko ayrıca, Axie Infinity’yi geliştiren Vietnamlı oyun stüdyosu Sky Mavis‘in Filipinler merkezli kaynaklardan gelir elde etmesine rağmen Filipin Gelir Bürosu’na kayıtlı olmadığını vurguladı.