Avusturya, Hisse Senedi Yatırımları Gibi Kripto Para Birimlerini Gözden Geçirmeyi ve Vergilendirmeyi Planlıyor

Avusturya, Hisse Senedi Yatırımları Gibi Kripto Para Birimlerini Gözden Geçirmeyi ve Vergilendirmeyi Planlıyor

Avusturya makamlarının, gelecek yıl Mart ayından itibaren ana akım hisse senedi ve tahvil yatırımlarıyla aynı yüzde oranıyla bitcoin ve altcoinleri vergilendireceği bildiriliyor.

Bitcoin Hisse Senedi Yatırımı Gibi Olabilir

Yakın tarihli bir Bloomberg raporunda, Avusturya’nın farklı varlık sınıfları arasında adalet yaratmak istediğini ve hisse senedi, tahvil veya kripto para yatırımlarından bağımsız olarak hepsine %27,5 sermaye kazancı vergisi uygulamak istediğini yazıyor. Avusturya Maliye Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:

“Yeni teknolojilere yönelik güvensizlik ve önyargıyı azaltmak için eşit muamele yönünde bir adım atıyoruz.”

Onaylanırsa, yeni mevzuat Mart 2022’den itibaren uygulanmaya başlayacak ve Avusturya, Avrupa Birliği‘nde böyle bir vergilendirme rejimine sahip ilk ülke olacak.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Güney Kore’nin Maliye Bakanı Kripto Para Vergisinin 2022 için Planlandığı Gibi Başlaması Gerektiğini Düşünüyor

Yetkililer, bitcoin ve eter gibi dijital varlıklar üzerindeki yeni vergi kurallarını yalnızca tokenler satıldığında uygulayacak. Yatırımcılar, gelecek baharın planlanan tarihinden önce token satın alırlarsa %27,5 ödemek zorunda kalmayacaklar.

Bir kripto para birimini diğerini satın almak için satan kişiler de vergi ödemekten muaf tutulacak. Son olarak, yatırımcılar, önerilen politikaya göre tokenlerini sattıklarında potansiyel kayıplara karşı tazminat alabilecekler.

Diğer Ülkeler de Kriptoyu Vergilendirme Yolunda

Liste neredeyse tüm kıtalara yayıldığından, kripto para birimleriyle ticarette vergilendirmeyi düşünen tek ülke Avusturya değil.

Örneğin Endonezya, bu yıl kripto kullanıcılarında büyük bir artış ve önemli bir yeni tüccar girişi gördü. Bu gelişmelerin ardından ülke yetkilileri, bitcoin ve tüm altcoinler ile ticaret yapan insanları vergilendirmeyi düşünmeye başladı.

Sırada Güney Kore var; ancak Doğu Asya ülkesindeki durum biraz kafa karıştırıcı. İlk başta hükümet, 2022’nin başından itibaren dijital varlık ticaretinden elde edilen kazançlara %20 vergi koyacağına dair bilgi verdi. Maliye Bakanı Hong Nam Ki hatta girişimi “kaçınılmaz” olarak nitelendirdi.

Ancak son zamanlarda, Güney Kore’nin iktidardaki Demokrat Partisi, kripto para birimi yatırımcılarının vergilendirilmesini geciktirebilecek bir yasa tasarısını geçireceğini söyledi. Yetkililer, hareketin uygun altyapıdan yoksun olduğunu ve ertelenmesi gerektiğini iddia etti.

Hindistan ayrıca, dijital varlık çabalarından elde edilen vergi kazançları üzerinde çalışacağını da açıkladı. İlginç bir şekilde, en kalabalık ikinci ulus başlangıçta bitcoin ve altcoinlere tam bir yasak getirmek istediğinden bu, büyük bir fikir değişikliği gibi görünüyor.