HaberlerKripto Para Haberleri

Avustralya Vergi Dairesi, Kripto Yatırımcılarını Doğru Gelir Bildirmeleri İçin Uyardı

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), son zamanlarda artan kripto para vergi kaçakçılığı konusunda uyardı.

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), son zamanlarda 600.000‘den fazla Avustralyalı dijital para birimine yatırım yaptıktan sonra kripto para birimi vergi kaçakçılığının arttığını duyurdu.

ATO yetkilisi Tim Loh, birçok yatırımcının kripto para birimlerindeki anonimliğin vergi yükümlülüklerini aşmalarına yardımcı olacağına dair yanlış bir bakış açısına sahip olduğu söyledi.

Loh, ek olarak federal vergi dairesinin bu konu hakkında alarma geçtiğini dile getirdi. Vergi dairesinin bankalardan, finans kurumlarından ve kripto para borsalarından toplanan verileri kullanarak kripto para birimi işlemlerini izlediğini açıkladı .

Tim Loh konu hakkında şunları söyledi:

Kripto para izini vergi mükellefine kadar takip ediyoruz ve bunu kripto para borsalarıyla veri eşleştirme profillerine sahip olan ATO aracılığıyla yapıyoruz. Bize bu bilgileri sağlıyorlar ve bu bilgileri insanların vergi beyannameleriyle eşleştirmek için kullanıyoruz.

Toplu Bildirimler 

Avustralya Vergi Dairesi, kripto para birimine sahip yaklaşık 100.000 vergi mükellefinden önceki vergi beyannamelerini incelemelerini ve beyan edilen gelirlerin doğru olduğundan emin olmalarını isteyecek.

Ek olarak, kripto para yatırımı olan diğer 300.000 vergi mükellefine 2021 vergi beyannamelerinde kripto kazanç ve kayıplarını beyan etmesi bildirilecek.

Avustralya, kripto para birimlerini bir varlık olarak görüyor, yani yatırımcıların yalnızca kripto varlıklarını tasfiye ettiklerinde sermaye kazancı vergileri ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında ATO, yakın zamanda büyük ilgi gören tokenleri de varlık olarak gördüğüne dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu