Avustralya Rezerv Bankası Başkanı, CBDC Uygulamasından Şüpheli

Avustralya Rezerv Bankası Başkanı, CBDC Uygulamasından Şüpheli

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, yetkililerin Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) uygulamaya sokma konusunda kesin olarak emin olmadıklarını söyledi.

Başkan Lowe, bugün yaptığı bir konuşmada yeni güncellemeyi sundu ve bir CBDC’nin pekala gerçekleşebileceğini, ancak henüz bunu yapmak için herhangi bir teşvik olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, ülkenin gelecekte bir CBDC yayınlayabileceğini, ancak bunun teknolojinin nasıl geliştiğine ve kamuoyu algısına bağlı olacağını dile getirdi.

Daha da önemlisi, ülke yetkililerinin düzenleme için varlık sınıfını incelediklerini ve aynı zamanda yatırımcıları piyasa hakkında uyardıklarını ifade etti. Başkan, bir CBDC başlatmak için güçlü bir kamu politikası vakasının eksikliğinden bahsediyor:

”Bu, bir tür merkez bankası dijital para birimi (CBDC) veya bir eAUD olacaktır. Ancak bugüne kadar, özellikle Avustralya’nın verimli, hızlı ve kullanışlı elektronik ödeme sistemi göz önüne alındığında, bu yönde hareket edecek güçlü bir kamu politikası vakası görmedik.”

Diğer birçok hükümet yetkilisi gibi, o da devlet tarafından desteklenmeyen kripto para birimlerine şüpheyle yaklaşıyor. Piyasadaki oynaklık, aynı zamanda çoğu hükümetin sahip olduğu birincil sorun olan ana endişe olarak nitelendirildi.

Avustralya, kripto para düzenlemeleri konusunda kararsız kalırken, vatandaşlar kripto para piyasasını hızlandırıyor. Ülke, Nijerya ve Malezya’nın ardından üçüncü en yüksek kripto benimseme oranına sahip.

Ayrıca Commonwealth Bank, dünya çapında ivme kazanan bir trend olan kripto hizmetleri sunan Avustralya’daki ilk banka oldu.

Çoğu banka kripto para firmalarıyla anlaşmayı reddetti ve bazı kripto para işletmeleri birden fazla banka tarafından reddedildi.

Avustralya’nın kripto konusundaki tutumuna ilişkin genel izlenim ABD’ye benziyor. Ülke yetkilileri bu konuda bazı faydalar görüyor ancak herhangi bir yasayı yürürlüğe koymadan önce beklemeyi tercih ediyorlar.