Avustralya Merkez Bankası, CBDC Projesi İçin İş İlanı Yayınladı

Avustralya Merkez Bankası, CBDC Projesi İçin İş İlanı Yayınladı

Ülkenin kripto para düzenlemesine ilişkin Senato soruşturması devam ederken, Avustralya Merkez Bankası, CBDC araştırma ekibindeki bir pozisyon için iş ilanı yayınladı.

İşe alınan kişiler Avustralya’da CBDC’nin nasıl tasarlanabileceğini, ne gibi yararlar sunacağını ve diğer etkilerini  araştırma konusunda görev alacak.

Bu gelişme, merkez bankasının CBDC oluşturma fikrine sıcak baktığını gösteren bir başka işaret olarak nitelendiriliyor.

Banka, Teknoloji ve Finans Merkezi olarak Avustralya Senatosu Seçim Komitesi’ne yaptığı son sunumunda, CBDC’ler hakkında araştırma yürüttüğünü kabul etti.

Aynı sunumun bir parçası olarak banka, Avustralya destekli bir stabilcoin henüz çıkarılmamış olsa da, bir tanesinin çıkarılması durumunda alınacak en iyi düzenleyici yaklaşımı araştırdığını ifade etti.

Daha bu ay, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, uluslararası ödemeler için CBDC’lerin kullanımını test etmek adına Avustralya’nın da dahil olduğu merkez bankalarıyla işbirliği yaptığını duyurdu.

CBDC’ler uluslararası düzenleyicilerden ilgi görürken, Stablecoin’lerin daha uygun bir seçenek sunup sunamayacağına dair bazı tartışmalar devam ediyor.

Federal Rezerv yönetim kurulu üyesi Chris Waller, American Enterprise Institute’a yaptığı yakın tarihli bir konuşmada, “Özel sektör yenilikleri, bankaların ücretlendirdiği marjı bir CBDC’den daha etkili bir şekilde azaltabilir” dedi.