Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu, 20 Milyon Dolarlık BTC Tutan Soğuk Cüzdanı Ele Geçirdi

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu, 20 Milyon Dolarlık BTC Tutan Soğuk Cüzdanı Ele Geçirdi

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Aryn Hala ve Heidi Walters’ın emeklilik hesaplarına erken erişim sağlamaya çalışan yatırımcıları dolandırdığını ve sahte parayı Bitcoin, Tesla, Ferrari ve diğer lüks malları satın almak için kullandığını iddia ediyor.

ASIC, çifte karşı seyahat yasağı ve lüks arabalar da dahil olmak üzere varlıkları üzerindeki işlemleri dondurmayı emri çıkardı.

Hala ve Walters’ın avukatı, çiftin ASIC’e soruşturmalarında açıkça yardımcı olduklarını ve soruşturmanın hızla sonuçlanmasını umduklarını söyledi.

Ancak araştırmacılar, Hala ile bağlantılı olduğu iddia edilen soğuk cüzdanda tutulan herhangi bir kripto para birimine erişmekte zorlanıyorlar.

Bir blockchain uzmanı “Polis fiziksel cüzdana sahip olsa bile, başlangıçta kriptografik şifreleme veya algoritmalar nedeniyle, soğuk cüzdanda saklanan kripto para birimine erişmek ve erişmek teorik olarak mümkün değil” Dedi.

Melbourne’deki Monash Üniversitesi’ndeki Monash Blockchain Teknoloji Merkezi direktörü Joseph Liu “Bu, kripto para sahibinin soğuk cüzdanının şifresini unutması durumunda, sahibinin soğuk cüzdanda saklanan kriptoyu geri almasının neredeyse hiçbir yolu olmamasına eşdeğerdir” İfadelerini kullandı.

Liu, “Sıcak cüzdandan veya borsadaki cüzdandan farklı olabilir” diye ekledi, “bazı arka kapı veya başka bir kurtarma yöntemi olabilir ve bu nedenle siber suçluların genellikle borsa tarafından sunulan cüzdanı kullanmayacaklarına inanıyorum.” Diye ekledi.

Bu dava aynı zamanda, Hala’nın kripto ticaretini kolaylaştırmak için kullandığı önde gelen Avustralya kripto borsası CoinSpot’un gözetim kapasitesiyle ilgili endişeleri de gündeme getiriyor.

Çünkü firma yetkililere Hala’nın hesaplarıyla ilgili yeterli KYC belgeleri sağlayamadı. ASIC, Hala’nın borsanın müşterisi olduğunu doğrulamak için geleneksel banka hesaplarını da inceledi.