Avustralya Emeklilik Fonu Kripto Para Yatırımını Değerlendiriyor

Avustralya Emeklilik Fonu Kripto Para Yatırımını Değerlendiriyor

Avustralya’nın önde gelen emeklilik fonlarından biri olan Rest Super, Australian Financial Review’de yayınlanan bir rapora göre, kripto para birimine yatırım yapmayı düşündüğünü ve bunu yükselen enflasyona karşı bir önlem olarak nitelendirdiğini belirtti.

Salı gecesi fonun yıllık genel toplantısında konuşan Rest baş yatırım sorumlusu Andrew Lill, blok zinciri ve kripto para teknolojisini fiat para birimlerine kıyasla “yıkıcı” ve potansiyel bir istikrarlı değer kaynağı olarak nitelendirdi.

Lill, “Enflasyon çağında, yatırım yapmak için potansiyel olarak iyi bir yer olabileceğini düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Hala çok değişken bir yatırım. Çeşitlendirilmiş portföyümüz,  zamanla inşa edilebilecek oldukça küçük bir tahsisattır.”

Lill’in yorumlarının ardından bir Rest sözcüsü yaptığı açıklamada, “Kripto para birimlerini üyelerimizin emeklilik tasarruflarını çeşitlendirmenin bir yolu olarak gördüğünü ancak yakın gelecekte yatırım yapmayacağını” söyleyerek fonun kripto para birimi konusundaki pozisyonunu netleştirdi.

Emeklilik fonları, büyük miktarda sermayeyi kontrol eden, hükümet tarafından zorunlu kılınmaktadır. 66 milyar AU$ (47,53 milyar dolar) değerinde olan Rest Super, iki milyondan fazla üyeyi temsil eden bir perakende ve konaklama fonudur.

233 milyar Avustralya Doları’nı (167.86 milyar ABD Doları) kontrol eden Avustralya’nın en büyük fonu, kısa süre önce Pazartesi günkü bir zirvede kripto para birimine karşı sert bir duruş sergiledi: “Üyelerimiz için kripto para birimini yatırım yapılabilir olarak görmüyoruz” dedi.

CEO Paul Schroder, Kripto para biriminiin, gelir akışı yaratmadığı ve aynı nedenle fonun altın tutmadığı için yatırım kriterlerini karşılamadığını dile getirdi.