Finans HaberleriHaberler

Avrupa Yatırım Bankası Dijital Tahvil Duyurusu Yaptı

Dünyanın en büyük çok taraflı finans kurumu olan Avrupa Yatırım Bankası (Eka IB), kısa süre önce halka açık bir blockchain üzerindeki ilk dijital tahvilini çıkardı.

Avrupa Yatırım Bankası dijital tahvil ile pek çok fayda görmeyi planlıyor. Bunların başında geliştirilmiş piyasa şeffaflığı, daha hızlı ödeme hızı, azaltılmış sabit maliyetler ve aracıların maliyetleri geliyor. AYB başkan yardımcısı Mourinho Félix konu hakkında şunları söyledi:

“Bu dijital tahviller, Dünya çapındaki projeler için finansmanı artırarak Banka’ya alternatif finansman kaynaklarına daha hızlı ve daha kolay erişim sağlamada rol oynayacak.”

Duyurunun ardından Ethereum blockchain ağının coini olan Ether, 2.713.95 USD gibi rekor bir yükseklişe geçti. Kripto para birimi daha da arttı ve şu anda 3.880 USD değerine ulaştı. Ether bir hafta içinde % 24 fiyat artışı gösterdi.

Kripto komisyoncusu SFOX’un gelir müdürü Danny Kim, EIB dijital tahvil ihracı ile ilgili raporların “Ethereum için yükselen bir kurumsal kullanım durumunu tetiklediğini” söyledi. Kim ifadelerine şu şekilde devam etti:

“Borsalarda oturan ethereum miktarı düşmeye devam ediyor ve geçen yılki en düşük seviye oldu” dedi. “Borsada daha az arz mevcut olduğunda, büyük bir satış şansı daha az olur.”

EIB raporuna ek olarak, fungible tokenlerin ( NFT’ler ) ve merkezi olmayan finans piyasasının (DeFi) patlaması, Ethereum’un fiyatında dramatik bir artışa yol açtı.

NFT’ler, bir seferde yalnızca bir tanesi oluşturulduğu için benzersiz belirteçlerdir ve kripto jetonları ve madeni paralar gibi birbirlerinin yerine kullanılamazlar. NFT’nin arkasındaki teknoloji, jetonun gerçek dünyadaki bir ürünle veya benzersiz bir dijital varlık olarak satılan dijital sanat eseriyle ilişkili olmasını sağlıyor.

Chainlink’in kurucu ortağı Sergey Nazarov Ethereum hakkında şunları söyledi:

“Enflasyonun yükselmesi, Ethereum’daki DeFi ürünleri, merkez bankası para basımı ve çeşitli arz şoklarının yarattığı belirsizlikle mücadele etmenin mükemmel bir yolu.”

Ether’in fiyat artışındaki önemli noktalardan biri, medyanın ve kitlesel pazarın ilgisini çeken birçok blok zinciri uygulamasının geliştirilip Ethereum blok zincirinde çalıştırılması gerçeğinde yatmaktadır.

Bitcoin ile karşılaştırıldığında, Ethereum daha ölçeklenebilir bir yapıdadır. Bunun yanında birçok sektörde halihazırda kullanılan akıllı sözleşmeler gibi daha fazla kullanım ve çözüm sunuyor. ETH üstün blockchain teknolojisi ile destekleniyor. Avrupa Yatırım Bankası dijital tahvil duyurusu ile coinin fiyatında ciddi bir sıçrama yaşattı. Ethere’um hızla büyümeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu