Avrupa Vatandaşları AB Tarafından Uygulanan Kripto Para Düzenlemesini Reddediyor

Avrupa Vatandaşları AB Tarafından Uygulanan Kripto Para Düzenlemesini Reddediyor

Yakın tarihli bir ankete göre, çoğu Avrupa vatandaşı, Avrupa Birliği (AB) tarafından üye ülkelere dayatılan bir kripto para birimi düzenleme rejimi fikrini reddediyor.

Ankete katılan vatandaşların çoğu, her ülkede bağımsız kripto para birimi düzenlemesine eğilimli. Bununla birlikte, ankete katılan vatandaşların büyük bir kısmı, ilk etapta kripto para birimleri hakkında hala fazla bir şey bilmediklerini kabul etti.

Avrupalılar AB Kripto Yasalarını Reddetti

Euronews tarafından yayınlanan bir ankete göre, Avrupa vatandaşları AB tarafından dayatılan kripto para birimiyle ilgili yasaların oluşturulmasına karşı görünüyor. 

Küresel bir danışmanlık firması olan Redfield & Wilton Strategies tarafından gerçekleştirilen ankette, Avrupa bloğunun 12 eyaletinde 31.000‘den fazla vatandaşa anket yapıldı. Bu ülkelerin Almanya, Estonya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz ve İspanya olduğu belirtildi.

Anket, çoğu Avrupalı’nın Avrupa Birliği tarafından dayatılan bir dizi kural yerine yerel olarak çıkarılan yasaları desteklediğini ortaya koydu. 

Ayrıca, şaşırtıcı derecede yüksek sayıda vatandaş, dijital euro yerine yerel kripto para birimlerinin basılmasını tercih ediyor. Bu da giderek daha fazla Avrupalının ekonomik verimsizlikleri Avrupa Birliği entegrasyonuna yüklediğini gösteriyor. 

Brüksel’deki Wilfried Martens Avrupa Çalışmaları Merkezi’nden Dimitar Lilkov şunları söyledi:

Nüfusun büyük bir kısmı, krizin, ulusal bankacılık sektöründeki ciddi eksikliklerden değil, AB düzeyinde alınan kötü kararlardan kaynaklandığına ikna olmuş durumda.

Ancak her ülkenin AB’ye üye olması bunun gerçekleşmesini engelliyor. İtalyanlar (%41), Yunanlılar (%40), Estonyalılar (%39) ve İspanyollar (%37) girişime en yüksek desteği kaydettiler.