Bitcoin HaberleriHaberler

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta: “Bitcoin Çok Tehlikeli Bir Hayvan”

Fabio Panetta, Bitcoin'i "tehlikeli bir hayvan" olarak nitelendirdi.

Eleştirmenlerin Bitcoin kripto para birimine dair pek çok benzetmede bulunduğuna şahit olduk. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, son yorumuyla BTC’e farklı bir boyut kazandırdı.

Panetta Financial Times ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi.

Ünlü İtalyan ekonomist, Bitcoin’in çoğunlukla suçlular tarafından kullanıldığını belirtiyor. Ek olarak, birincil kripto para biriminin, Tesla’nın Mayıs ayındaki U dönüşünden sonra önemli bir problem haline geldiğini ve muazzam bir enerji tükettiğini söyledi.

[affiliate_news2 id=”2773″]

Panetta, dijital bir Euro’nun diğer kripto para birimlerinin Avrupa Birliği’nin parasal egemenliğine yönelik tehditlerini savuşturabileceğini düşünüyor.

Ayrıca, merkez bankalarına özel şirketlere kıyasla daha fazla işbirliği çağrısında bulunurken gizliliği daha iyi koruyabileceğinden de oldukça emin görünüyor. Panetta diyor ki:

Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda hiçbir ticari çıkarımız yoktur.

Ünlü ekonomiste göre AB‘nin merkez bankası dijital para birimi, insanların kimliklerini ödeme verilerinden ayırabilecek. Ancak dijital para, yalnızca küçük ödemeler için gizlilik sunabilecek:

Çok küçük miktarlar için gerçekten anonim ödemelere izin verebiliriz, ancak genel olarak gizlilik ve mahremiyet, anonimlikten farklıdır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu