Avrupa Merkez Bankası yöneticisi Dijital Euro’nun (CBDC) yabancı para birimlerine zarar verebileceğinden endişe ediyor

Avrupa Merkez Bankası yöneticisi Dijital Euro’nun (CBDC) yabancı para birimlerine zarar verebileceğinden endişe ediyor

Kripto yatırımcıları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi kurumların stabilcoinlerden şüphelendiğini ve genellikle riskleri konusunda uyarıda bulunduklarını artık çok iyi biliyor.

10 Aralık’ta ECB’nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, bu tanıdık konuları yeniden ele alan bir konuşma yaptı. Bununla birlikte Panetta, dijital euronun AB dışı ekonomilere neler yapabileceğine dair bazı yeni ve ilgi çekici bilgiler de ortaya koydu.

Dijital Euro, bir sonraki stablecoin mi?

CBDC ihtiyacını gözden geçirdikten sonra Panetta, AB üyesi olmayanlar tarafından kullanılabilecek dijital bir euronun daha zayıf yabancı para birimlerini etkileyebileceği endişesini dile getirdi. Panetta şöyle dedi:

“Dijital euro, yerel para birimlerini dışarıda bırakacak ve para politikasının iletimini engelleyebilecek ve finansal istikrarsızlığa yol açabilecek dijital bir “avrolaşma”ya yol açacak ölçüde üçüncü ülkelerde yayılabilir.”

Panetta ekledi:

“Zayıf para birimlerine ve ekonomik temellere sahip, Tek Pazar ile yakın ticari ve finansal bağları ve küresel değer zincirlerine entegre edilmiş gelişmekte olan ekonomiler için riskler daha büyük olacaktır.”

Yaklaşık 100 ülke kendi CBDC’lerini geliştirirken ve hatta çoklu CBDC platformlarını test ederken, merkez bankalarının yabancı sakinlerin bu dijital para birimlerini nasıl kullanmayı seçebileceklerini düşünmesi gerekecek. Panetta ayrıca, bu ülkelerdeki merkez bankalarının dijital euronun yayılması nedeniyle özerkliklerini kaybedebileceğinden korkuyor.