Bitcoin HaberleriHaberler

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, El Salvador ve Bitcoin Konusundaki Görüşlerini Aktardı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, El Salvador'un Bitcoin'i yasal ihalesi yapma konusundaki görüşünü paylaştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının Bitcoin ve diğer kripto para birimleri politikasının değişmediğini doğruladı.

El Salvador’un Bitcoin’i Yasal İhale Yapmasına İlişkin Yorumları

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçen hafta El Salvador’un Bitcoin kripto para birimini yasal ihale yapma hamlesiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Ülke, geçen hafta ABD doları ile birlikte Bitcoin’in yasal ihalesini yapan bir yasa tasarısını onayladı.

Lagarde, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ayrıldığından beri, “Artık El Salvador’daki duruma aşina olmadığını” itiraf etti. ECB başkanı, “IMF programı kapsamında olan bir ülke olduğunu biliyorum” dedi. Lagarde, açıklamalarında şunları söyledi:

Bu, kripto paralardaki düzenlemelere, denetime ve uygun sınıflandırmaya yaklaşımımızı kesinlikle değiştirmez.

El Salvador’da ki Bitcoin gelişmesinden sonra, IMF bu hareketle ilgili yasal ve ekonomik sorunlar gördüğünü söyledi. Bir BIS yetkilisi de son zamanlarda bunun “ ilginç bir deney ” olduğunu yorumladı.

Ancak BTC’nin bir ödeme aracı olarak başarısız olduğunda ısrar ederek, BIS’in Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkındaki görüşlerinin değişmediğini vurguladı.

Lagarde geçen ay kripto para birimlerinin kara para aklamaya eğilimli olduğu ve gerçek bir değeri olmadığı konusunda uyarmıştıAvrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Ocak ayında şunları söyledi :

“Bazı ilginç ve tamamen kınanması gereken kara para aklama faaliyetleri yürüten, oldukça spekülatif bir varlık.”

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu