HaberlerKripto Para Haberleri

Avrupa Birliği Önümüzdeki Yıl Ödemeler İçin Dijital Cüzdan Çıkaracak

Avrupa Birliği (AB), herhangi bir ülkenin vatandaşlarının ödeme yapmasına izin veren dijital cüzdan projesi başlatacak.

Avrupa Birliği (AB) her devlet tarafından sağlanan hizmetlere erişilmesine ve ayrıca dijital kimlik bilgilerinin depolanmasına izin veren bir dijital cüzdan projesi başlatacak.

2022 senesinde piyasaya sürüleceği bildirilen cüzdanın, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) önerisi olan dijital Euro projesiyle bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Avrupa Birliği Önümüzdeki Sene Ödemeler İçin Dijital Cüzdanı Çıkaracak

Avrupa Birliği, vatandaşlarının tüm üye ülkelerde ödeme yapmasına izin verecek bir dijital cüzdan yayınlamayı planlıyor. Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, cüzdan gelecek yıl piyasaya sürülecek ve kamu hizmetlerini tek bir çatı altında birleştirecek .

Dijital cüzdan ödeme ve kimlik kasası olarak çalışacak. Kullanıcıların pasaport ve ehliyet gibi devlete bağlı hizmetleri saklamalarına izin verilecek.

Doğrulama işlemleri ise cüzdanın kimliği, parmak izi doğrulaması ve retina taramaları gibi sensörler aracılığıyla yapılacak. Avrupa Birliği‘nin bu uygulama ile kullanıcılarının gizliliğini düşündüğü söyleniyor.

Dijital Euro İle Bağlantılı Mı?

Avrupa Merkez Bankası hala dijital para birimlerinin etkilerini araştırma sürecinde olsa da dijital Euro çıkarmaya karar verdi. Cüzdan projesinin dijital Euro‘ları kullanmak için faydalı olabileceği dile getirildi.

Dijital Euro, Avrupa Birliği’ne diğer kontrolsüz dijital para birimlerinin yükselişini düzenlemesi için önemli bir adım olabilir.

Sistem, gerçekten uygulanırsa, Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesini kapsayan, bugüne kadarki en büyük dijital CBDC olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu